Dubaj luxusní i levný/Dubai luxury and cheap

Jestli jste už v Americe byli, bude vám ji Dubaj nejspíš v mnohém připomínat a přitom bude tak jiný. Pokud se do USA zatím jen odhodláváte, tak jako já, můžete nejdřív navštívit právě Dubaj. Z ČR je to podstatně blíž a řetězců i nákupních možností je tam taky dost. Myslíte si, že do Dubaje jezdí a nakupují tam jen ti nejbohatší? Všechno je ze zlata a drahých kamenů? To dnes už úplně neplatí. 

IMG_5772

Ceny šperků a oblečení 
V USA určitě oblečení známých i neznámých značek nakoupíte levněji. V porovnání s ČR už je ale rozdíl zanedbatelný. Zase tu máte mnohem větší výběr a můžete se kochat window shoppingem. Zavítáte třeba k Bloomingdalovi, kde uvidíte aspoň 100 zajímavějších výloh, než jsou ty v Pařížské. Pokud se narozdíl od nás nebudete bát pravosti šperků na místním trhu, můžete si navíc z Dubaje odvézt zlato za bezkonkurenční ceny. Já se protentokrát spokojila se stříbrem.

Gigantická nákupní centra 
Jak mi řekl nedávno jeden mnichovský fotograf. „Celá Dubaj je vlastně jedno obrovské nákupní centrum, nic jiného než obrovský obchoďák. Jak se to někomu může líbit?“ A může, dokonce mnoha lidem. Dubaj je prostě celebritou mezi městy, kterou lidé buď milují nebo nenávidí.

IMG_5895

Je pravda, že bych uvítala více malých obchůdků a prodejen se suvenýry mimo obrovské hotely. Místo toho na vás čekají americké řetězce, a to i s dovážkou. 🙂

Bydlet v centru nebo u pláže? 
My jsme zvolily polohu někde mezi, přímo naproti stanici metra Sharaf DG, asi 15 minut chůze – 1,4 km od druhého největšího nákupního centra proslulého sjezdovkou Mall of the Emirates (Ski Dubai vyjde levněji než den ve Špindlu, zalyžujete si tu ale o dost míň. Nechybí ani lanovka, ale spíš pro pocit. Sjezdovka je krátká a úzká). K moři to bylo  pěšky zhruba půl hodiny – 2,5 km.
Blíže pláži se pak tyčí ty nejkrásnější a také nejdražší hotely, jejich nekorunovaným králem je bezpochyby Burj Al Arab, kde noc přijde na desetitisíce korun. Najde se ale i pár dostupných. Ty se vyprodávají na měsíce dopředu, takže je třeba si dovolenou naplánovat včas. Za 20 tisíc Kč v nich strávíte celou týdenní dovolenou i s letenkou, nákupy a jídlem. Do Dubaje se můžete vydat na vlastní pěst jako my, případně zvolit nabídku cestovních kanceláří. Zájezdy s rozumným poměrem ceny a kvality najdete například na  Invia.cz.

Plýtvání a neudržitelnost
Co se mi nelíbí a kde bych se snažila o změnu? Plno květin všude u hotelů i cest vypadá krásně, ale není to zbytečné plýtvání s vodou, když se musí téměř nonstop zalévat? Údajně jde o odsolovanou mořskou vodu, ale i tak. Nevyměňovat ručníky v hotelu, když nejsou na zemi, se místní personál taky ještě nenaučil. Na druhou stranu tu mají v oblibě Tesly. Je ale otázkou, jestli jde místním o životní prostředí nebo spíš o trend. 🙂

Tipy na výlet
Dubaj Mall a Burj Khalifa
Pokud nejste naprostý nákupní maniak, zvládnete tahle 2 ikonická místa bez problému za 1 den. Nacházejí se těsně vedle sebe, zastávka metra i obrovské parkoviště jsou samozřejmostí. Výhled z Burj Khalifa je dokonalý, úplně stačí 700. patro. My díky ubytování přes booking získaly slevu asi 50 % a moc si to užily.

IMG_5787

Dubaj Marina
Malebným místem pro večerní procházky, drinky a menší shopping je Dubai Marina. Najdete tu příjemné venkovní posezení u vody, bary i Marina Mall.

Atlantis The Palm
Pokud nejste na známém uměle vytvořeném poloostrově ve tvaru palmy ubytovaní, můžete se tam zajet podívat speciální hezčí a taky dražší tramvají. 🙂 Výhledy za to ale rozhodně stojí!

IMG_5887

If you ever been to America, Dubai will probably remind it to you. Even though it will be so different. For those who haven’t visited the US yet as me, you can try Dubai first. 🙂 It’s much closer to Europe and there are also plenty shopping possibilities. Do you think that Dubai still belongs to the richest? Everything is made from gold and dimonds? No true anymore!

Prices of jewels and clothing

You will definitely buy cheaper clothes in the US or in the Western Europe. However in comparison with Czechia it costs only a little more. On the other hand there are more choices. For example Bloomingdale with hundreds of fashion masterpieces has its store in Dubai.

If you won’t be afraid of the of jewels in local market as we were, you would also buy nice gold accessoories for unbeatable price. I was happy with silver earrings this time.

aada9de3-6fc4-47fd-8411-377eca122207

Giant shopping centers
As one photographer from Munich told me recently: „Dubai is one large shopping mall. Mall, mall, mall nothing more. How anyone could love it? Many people like it because Dubai is a celebrity among the cities with lovers and haters.

It’s true that I would prefer more small boutiques and souvenir shops outside hotel areas to big shopping malls. Instead you can find here American brands such as Starbucks or Macdonald’s, some of them with delivery.

Accomodation in the centre or at the beach?
We choose location somewhere in between. The hotel was oposite to Sharaf DG metro station, approximately 15 minutes walk to the 2nd biggest shopping area – Mall of the Emirates well known for the ski area. (Ski Dubai costs less than a day in the Alps but you can’t ski so much here. It’s small and narrow.) And it was around 2,5 km to the sea.
The most beautiful and the most expensive hotels are located at the beach. Burj Al Arab seems like their king. You would pay more than 1 thousands euros for a night there. Nice and cheaper hotels are booked months before, so you should plan your trip in advance. Than you can get your holiday with  transport and food for less than 1 thousands euros.

IMG_5753

Dubai (not) sustainable
What I don’t like and what I would change? A lot of flowers around hotels and paths look amazing but isn’t it unnecessary and wasteful? They are watering it all the time though. Supposedly desalted sea water should be Ok but you never know. Chambermaids also change towels every day. However many people like Tesla
here. Is it sustainable manner or just a trend?

Tips for trips
Burj Khalifa and Dubai Mall
If you are not real shopaholic, you can visit these places in one day. The biggest shopping center in Dubai is located next to the tower. Just go to 700th floor with breathtaking view. You don’t have to go higher. And check discounts at you booking service. We had 50 % of with Booking.com.

IMG_5925

Dubai Marina
Pitoresque marina offers nice restaurants, bars, views, walks and of course – Mall. It is beautiful during the day and stunning at night.

Atlantis the Palm
If you don’t have a chance to live in this famous built island, you can go there by a tram. It costs more than standard public transport in Dubai but you will see a real paradise.