Inspirativní podcasty a videa o udržitelné módě

Blogy a módní magazíny jsem rozhodně číst nepřestala. Ráno při snídani, večer před spaním nebo při jízdě vlakem si na pár článků najdu čas každý den. Když jsem ale před půl rokem začala pracovat z domova jako freelancer měla jsem dva problémy, neuměla jsem si udělat pauzu a chyběl mi ten typický kancelářský ruch. Během nouzového stavu jsem přece jen měla času víc, a tak mě napadlo spojit příjemné s užitečným. Začala jsem si dělat pravidelné přestávky, při kterých se dívám na videa a poslouchám podcasty.

Sem si chodím číst a poslouchat podcasty 😀

Záleží na délce, ale věšinou stihnu tak jeden podcast, který si pouštím po částech nebo si ho poslechnu najednou při obědě. Videa bývají kratší, takže běžně zkouknu dvě až tři. Vybírám si hlavně podcasty zaměřené na módu nebo ekologii, ale už mě zaujalo třeba stavebnictví. Tím vás ale unavovat nebudu, nebojte. Radši se podíváme na inspirativní podcasty o udržitelné módě.

NILA blog

NILA má třeba skvělý podcast Šatník jako způsob vyjádření nebo Letní speciál o trendech a materiálech. Všechno se točí okolo kvality, udržitelnosti, přírodních materiálů a minimalismu. Možná vám to pomůže najít váš vlastní styl nebo vytvořit nové kombinace z toho, co už máte. Zjistíte, že není len jako len a nebo že není nutné prát každý den. Mwě osobně zaujal třeba osvěžovač prádla, který si plánuji vyrobit, Brzy vás budu informovat, jak se mi to povedlo. Můžete si ho ale samozřejmě i koupit.

Najdete tu ale i podcasty na jiná témata – o podnikání, cestování nebo třeba bylinkách. Já už se těším na další módní, ale tyhle nejspíš také nevynechám.

Některé epizody The Minimalists

Ze zahraničních Podcastů mě baví třeba dva milovníci minimalismu Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus. Je to americký styl, takže občas podle mě až moc jasné a zjednodušené, ale na druhou stranu se pak neztrácím v angličtině. Kdybyste měli problém s mluveným slovem, tak je můžete sledovat i s videem na Youtube.

Nejvíc mě zatím zaujal díl s Courtney Carver, zakladatelkou projektu 333, který je ve zkratce o tom, že vám stačí 33 kousků oblečení na 3 měsíce. Nezapočítává se tam oblečení na sport, spodní nebo nebo noční prádlo a snubní prstýnek vám bude taky odpoštěn, ale jinak číslo zahrnuje i doplňky a šperky.

Každopádně Casule Wardrobe je super věc a také se k ní snažím směřovat, ale je to náročné, zatím mám kousků minimálně 4x tolik. Jak jste na tom vy? Budu ráda, když se podělíte o vaše zkušenosti. Jo a kdybyste chtěli tipy v češtině, tak mrkněte třeba do FB skupiny Český minimalismus.

Modeschau Radia Wave

Pojďme se ale vrátit zpátky do Čech. Modeschau sice už letos v březnuskončila, ale já ještě spoustu dílů neviděla a teď na ni navazuje nový pořad Šatníky, který také není vůbec špatný, nejde totiž o žádný bulvár, mrkněte sami.

Nejvíc mě zaujal poslední podcast s názvem Může být bílé tričko eko? Kde je hezky vidět, že problém nekvalitní fast fashion začíná už u basic kousků, které na první pohled vypadají neškodně. Málokdo ale ví, že bílá trička nejsou z čisté bavlny, ale ještě se bělí a spousta jich samozřejmě obsahuje příměsi nebo jsou šíleně nekvalitní. Veronika Ruppert si do pořadu pozvala skutečnou odbornici na tohle téma Annu Vácovou. Anna je absolventka ČVUT, ale zároveň i designérka a na too téma psala svoji absolventskou práci.

Schválně, kolik máte doma bílých triček? Já bez potisku minimálně 5.

Kristýna Máchová

Kristýna pro vás má skvělé stylingové rady a tipy. Četla jsem její e-book o vysněném šatníku a teď pravidelně sleduji i její videa, protože mě baví zajímavý obsah i jednoduchá forma. Na jejím Youtube kanále najdete videa o udržitelné módě, kde třeba přehledně zmiňuje certifikáty nebo slow fashion značky. Pak vám ale poradí i jak být stylová a neutrácet příliš, jak si vybrat plavky nebo top kousky na aktuální sezonu apod.

Kristýna má i svoji značku minimalistických plavek Kireina bikini

Alexa Chung – Future of Fashion

Tohle sice není udržitelná móda, ale zase mě baví ten newyorský vibe. Fascinuje mě nějspíš i proto, že jsem tam ještě osobně nebyla. Nevím, jak to vnímáte vy, kdo už jste New York a místní módní butiky nebo akce navštívili. Klidně mi to napište, třeba na Instagramu. Každopádně Alexa mi je celkem sympatická a ve videích dělá rozhovory se spoustou zajímavých lidí, většinou majitelů módních značek. Možná díky tomu objevím nějaké zajímavé brandy, které jsem zatím neznala, nebo se budu inspirovat jejich pracovním tempem a nadšením, které obdivuji.

Lesní stezkou – podcast Tinylife.cz

Autorku Alexandru Martinu Běhalovou jsem objevila na Instagramu. Má i školu přírodní kosmetiky, zabývá se také aromaterapií, bylinkami apod. Právě v podcastech se ale věnujě svému pomalému přesunu k udržitelné módě. Je to moc příjemné povídání bez extremistických názorů. Alexandra tu vypráví, jak ji inspirovala Kamila Vodochodská, kterou obdivuje, a jak si postupně hledá cestu k efektivnímu šatníku.

Dál už vás nebudu zahlcovat, časem možná napíšu pokračování, když bude dostatek materiálu. A nezapomeňte mi napsat na Instagram, co posloucháte a sledujete vy.