Jak třídit šatník a kam s textilním odpadem?

Tentokrát se místo udržitelného nakupování zaměříme na to, jak vytřídit oblečení, které už ve skříni nějakou dobu máme. Postupně tak můžeme dospět k udržitelnému šatníku a hýčkat si ho. Jak už totiž bylo řečeno: „Umění není nakoupit si krásné kousky, ale umět se o ně starat, aby krásné zůstaly.“ K čemu je to dobré? Už nikdy nebudeme mít problém s tím, že nemáme nic na sebe. A samozřejmě omezíme i produkci textilního odpadu, kterého stále přibývá, jen v ČR je to ročně 80-90 tisíc tun. Jak si tedy udělat pořádek ve skříni rychle a efektivně?

Jaro a česká móda – tričko Janine

Velká čistka aspoň jednou za rok

Ideální čas na úklid v šatníku je na jaře, kdy si navíc uspořádáte zimní a letní oblečení. Pustit se do toho ale můžete kdykoli, nejen v dubnu v karanténě. 🙂 Když budete mít čas a chuť, klidně se do třídění pusťte častěji. Jak tedy postupovat? Z každé skříně postupně všechno vyndám a rozdělím věci do 4 kategorií – nosím, nechám na doma nebo na zahrádku, prodám, vyhodím do textilního kontejneru. V každé kupičce bývá ještě pár věcí k údržbě – zašít, vybělit, odstranit skvrny apod. Moc rychle mi tyhle činnosti nejdou, ale zvládám to a krásně se při tom relaxuje. O tom ale až jindy. Ani úklid v šatníku nemusí být nuda! Vyzkoušejte přitom nové kombinace a třeba některé nenošené kousky ještě najdou uplatnění. Jen to doma před zrcadlem nepřehánějte s extravagantními outfity, které si nikdy mezi lidi nevezmete. To, co si necháváte, pak do skříně složte podle druhu – elegantní, sportovní, na spaní, na doma apod. Komínky i oblečení na ramínkách pak ještě můžete rozdělit podle barev.

Pokud si sami nevíte rady, vyhledejte pomoc zkušeného stylisty. Dnes už je to běžná praxe. Odborníci vám poradí jak s tříděním šatníku, tak s efektivním nakupováním a kombinováním outfitů. Já už s tím pomáhám kamarádům a známým a po ukončení nouzového stavu se chystám na kurz stylingu. Než získám dostatek referencí, budu službu nabízet barterem.

Nové kombinace? Kabát Zuzana Kubíčková, šaty Monopolo

Co prodat, darovat, spravit, recyklovat, vyhodit? A kam?

“Nákup vám sice udělá radost, ale utratíte peníze, a tak budete ještě šťastnější, pokud nějakou starší věc zase prodáte,“ radí v Cosmopolitanu Virginia Feacey, country manažerka internetového secondhand řetězce Rebelle.

Za každý nový koupený kousek byste se měli zase jednoho vzdát. Můžete ho ještě prodat. „To, že se už nelíbí vám, neznamená, že nebude ještě dělat radost někomu jinému.“ dodává Virginia.

S nákupy to nepřehánějte 😉

Zbylé zachovalé věci můžete darovat. Jestli nemáte v rodině nebo mezi kamarády nikoho, komu by se hodily, odvezte je do charity shopů. V Praze můžu doporučit například Přestupní stanici nebo secondhand Moment.

Přestupní stanice

Další možností je recyklace nebo upcyklace. Pokud si na to netroufnete sami, jsou i designérky, které vám ušijí z džínů batoh nebo ze svetru čepici. Případně existují i workshopy, kde si podobné věci vyrobíte sami pod vedením profesionálů.

Textilní odpad

Do textilního kontejneru odneste čisté a neroztrhané oblečení a boty. (Mimochodem na skladování a třídění bot či kabelek se podíváme zase příště.) Vhazujte je tam v igelitových pytlích, aby se daly ještě použít. Špinavé nebo roztrhané oblečení můžete vyhodit do směsného odpadu. Do textilního kontejneru nepatří ani ložní prádlo či koberce, ty byste měli odvézt do nejbližšího sběrného dvora.

Kam oblečení z kontejnerů v ČR putuje?

Zhruba 3 % textilu se hned odvezou do spalovny, zbytek má ale další využití. Každý měsíc se vytřídí cca 6 tun pro charity a neziskové organizace. Další část se používá na čisticí hadry, posílá se odběratelům k dalšímu třídění a spousta věcí jde dále do rozvojových zemí v Africe a Asii. Určitě tedy má smysl oblečení vyhazovat tam a ne ho jen tak vyhodit do popelnice. Problém je s nedostatkem pánských věcí, takže bude fajn, když tohle info předáte i svým partnerům. 🙂

Dáváte použité oblečení do textilních kontejnerů?

Dejte mi určitě vědět, jestli také oblečení pravidelně třídíte a jak s ním nakládáte? Můžete mi to napsat na Instagramu nebo Facebooku.