Jaké jsou možnosti ekologického praní?

Udržitelná móda podle mě není jen o tom, co nosíte a kde si oblečení kupujete. Stejně důležitá je i péče, jak jsem zmiňovala například v článku o přírodních materiálech. Zkouším tedy postupně i ekologičtější praní. Už jsem se dostala k šetrným pracím gelům s přírodními složkami a doplnitelným lahvím. Teď bych ale chtěla jít ještě dál a přemýšlím o pracím vajíčku Ecoegg a nebo bych ráda vyzkoušela i mýdlové ořechy.

Když se na praní těšíte 😁 PS. Koš už jsem dostala dávno do výbavy, časem pořídím nějaký hezčí z recyklovatelných materiálů

Ještě než se začnu věnovat samotnému praní, zmíním několik dalších ekologických tipů. Přijde mi totiž, že někteří z nás by chtěli prát každý kousek už po jednom nošení, To je ale úplně zbytečné. Příliš častým praním se oblečení rychle opotřebovává a navíc to ani není zdravé pro naši pokožku, tím spíš, pokud na praní nepoužíváme přírodní prostředky. O spotřebě vody a výdajích radši ani nemluvím. Mnohdy přitom stačí dát oblečení vyvětrat ven, na balkon nebo alespoň do okna. Jindy můžete zkusit malý trik s párou v koupelně, ta totiž dokáže odstranit nepříjemné pachy a pomačkané oblečení i lehce narovná. Skvěle to funguje s vlněnými saky a hedvábnými halenkami nebo pánskými obleky, zkrátka s většinou přírodních materiálů.

Pokud je potřeba vyprat jen část oděvu, stačí ho zaprat v ruce, určitě nemusí hned přijít do pračky, A nakonec zmíním ještě susičku. U nás bylo jasné, že ji mít nebudeme, nevejde se nám do bytu. Vám ale radím to samé, i kdybyste bydleli v 5 plus 1 :). Sušička totiž oblečení ničí ještě mnohem víc než prčka. A pak, co může být lepší než prádlo provoněné sluncem?

Teď už se dostáváme k jednotlivým možnostem. Ekologický prací gel Real Green Clean, který jsem testovala, byl univerzální a jen asi o 30 % dražší než klasické prášky nebo gely na praní. 1,5 l stálo 125 Kč. Velmi jemně voněl a nezanechával na prádle žádné stopy.

Nestačil ale na propocené sportovní oblečení, tam bych zřejmě musela použít speciální variantu na funkční prádlo, kterou jsem nedávno objevila u jiné značky. Možná by zápach „přebila“ aviváž, kterou ale nepoužívám. Stejně tak jsem v něm radši neprala černé oblečení, i na to používám speciální prací prostředky.

Prací vajíčko pravděpodobně vyzkouším dřív než mýdlové ořechy, protože je nejen šetrné k přírodě a mojí citlivé kůži. Navíc se dá pořídit i za dobrou cenu. Velké balení stojí zhruba stejně jako konvenční prací gel. A kromě toho mě zaujalo díky obsáhlé a velmi přehledné recenzi Radka na jeho Ecoblogu.

ekologicke_prani
Přemýšlím o pracím vajíčku, je vhodné pro nás atopiky a vychází dobře i finančně

Jeho hodnocení Ecoegg dopadlo velmi dobře, a to i v porovnání s dalšími ekologickámi produkty na praní. Této recenzi stoprocentně věřím, protože už jsem se několikrát přesvědčila, že Radek vše dlouho a pečlivě testuje, aby nám čtenářům mohl předat co nejpřesnější informace. Najdete u něj i další články o ekologické domácnosti. Sama se na Ecoblog.cz ráda inspiruji.

Oblíbili jste si i vy ekologické praní? A co případně používáte? Já se v tomhle směru pořád učím, takže budu moc ráda za vaše tipy a názory. I kdyby to měla být třeba jen doplnitelná láhev s běžným pracím gelem, je to lepší než nic. I já jsem u stáčené drogerie začínala.