Kam na piknik v Praze a co s sebou? Picnic or barbecue?

Chodíte na piknik nebo radši grilujete? Mně baví obojí. Až v Praze jsem ale začala na piknik chodit častěji než jednou za rok. Důvodem jsou hlavně moji známí z ciziny. Zejména v anglo-saském světě mají pikniky mnohem větší tradici než u nás. Chci se s vámi proto podělit nejen o tipy na místa, ale i na potřebnou výbavu.
Letná
Pikniky na Letné jsou v kurzu. Zažila jsem tam svoje piknikové poprvé. Kromě všech dobrot jsem se hlavně nemohla vynadívat na krásný piknikový koš. Od té doby už ale uplynulo téměř 5 let a díky stoupající oblibě téhle aktivity podobně krásné koše seženete i u nás. Velký výběr mají třeba na Nasvacinu.cz. Výhodou Letné je dobrá dostupnost, spousta dalších piknikujících, kteří vám rádi půjčí zapomenutý nůž nebo vývrtku i blízkost točeného piva.

IMG_6239

Vítkov
Z Vinohrad, ze Žižkova, z Karlína i z centra je to blízko i na Vítkov. Pro pivo sice  musíte kousek dál, mně ale stejně k pikniku víc pasuje víno nebo domácí limonáda. Naposledy jsem si vybrala výborné Prosecco od Alkohol.cz. Horké léto pak láká i k vychutnávání lehkého vychlazeného rosé. Oboje už koupíte v bio kvalitě.
Na Vítkově máte celou Prahu jako na dlani a navíc můžete spojit piknik také s grilováním. Jde totiž o jeden z parků, kde je to legální a navíc tu máte k dispozici samotný gril i další nezbytnosti. Kompletní seznam míst s povolením ke grilování najdete zde.
Grébovka
Z Vršovic, Strašnic nebo Vinohrad doporučuji Grébovku. Tenhle krásný park plný květin také poskytuje nádherný výhled na Prahu a vždycky v něm objevím skrytá zákoutí. Pokud tedy nechcete být rušeni a přitom piknikovat kousek od centra Prahy, je pro vás ideální.
IMG_7109
Ladronka 
Z Prahy 5 a 6 jsme chodívali na Ladronku. Před piknikem si tu ještě můžete zasportovat. Odměna v podobě dobrého jídla bude pak opravdu zasloužená.
Doma na zahradě
Teď už máme vlastní zahrádku, takže si klidně piknikujeme přímo tam. Vždycky není potřeba grilovat tuny masa a pít litry piva. Sendviče se zeleninou přímo ze zahrádky a mojito z domácí máty nemají konkurenci!
IMG_1022
Něco navíc
Kromě kvalitního piknikového koše, dobrého jídla a vína doporučuji i dostatek nealka. Na zábavu se nám osvědčily klasické deskové hry, případně knížky, pokud se sejde víc introvertů nebo se váš přítel zrovna musí učit na státnice (jako ten můj teď). Čerstvý vzduch a něco na zub mu ale určitě prospěje. 🙂
Outfit volím vždy pohodlný, nezapomínám na sluneční brýle a stylový slaměný klobouk, případně i kabelka. S piknikovým košem ladí dokonale, co říkáte? Od té doby, co se nosí mikiny k sukni, tak není co řešit. V šortkách nebo džínách se totiž ne každému sedí na dece pohodlně.
IMG_7064
Do you prefer a picnic or barbecue? I enjoy both. After moving to Prague I started to go to the picnic more often than once a year. The reason are mainly my friends from abroad. Especially in the Anglo-Saxon world picnics have a much bigger tradition than in our country. So I want to share with you not only tips for places but also the necessary equipment.
Letná
It’s most common and really cool place for picnics in Prague. I experienced there my first picnic. Besides all the goodies I especially could not stop looking at the beautiful picnic basket. Since then, it has been nearly five years, and thanks to the rising popularity of this activity, you will find similarly beautiful baskets even in our country. You can shop them for example at Nasvacinu.cz. The advantage of Letná is good availability, many other people, who can borrow you a forgotten knife or corkscrew and draft beer a few metros from you :).
Vítkov
From Vinohrady, Žižkov, Karlín and the center it is also close to Vítkov. For beer you have to go a step further, but I more prefer wine or home-made lemonade for this occasion. Last time I chose an excellent Prosecco from Alkohol.cz. The hot summer also attracts to enjoy  light chilled dew. You can buy both in organic quality nowadays.
Vítkov offers a beautiful view of Prague and you can also join the picnic with a barbecue. It is one of the parks, where it is legal, and there is also a barbecue and other necessities.
At our garden
Now we have our own garden, so we picnic right there. There is not always need to grill tons of meat and drink a liter of beer. Sandwiches with vegetables right out of the garden and my home made mojito have no competition!
IMG_6880
Something extra
I have already recommended you quality picnic basket, good food and wine but don’t forget soft drinks. We have enjoyed classical board games or books, if more introverts meet or your friends just need to study for the exams :). Fresh air and something delicious will surely help them. 🙂

Outfit: I always choose comfortable clothes, don’t forget about sunglasses and stylish straw hat. Perfectly matching with the picnic basket, what do you say? Since we can wear a sweatshirt with a skirt, there is nothing to think of In shorts or jeans, sitting on the ground is not comfortable for everyone.

IMG_7072
Photo by me