Přestupní stanice store dokazuje, že móda pomáhá

Když jsem se o tomhle projektu dozvěděla, měla jsem velkou radost, že u nás něco takového vzniklo a už rok a půl navíc úspěšně funguje. A o co vlastně jde? Do Přestupní stanice můžete nosit oblečení, které už nevyužijete. (Do čistírny nemusíte, stačí ho vyprat doma.) Další možností je tady nakupovat. Všechny kousky jsou za pár korun, ale ještě v nich uděláte spoustu parády. O chod prodejny se starají lidé, kteří se vracejí z ulice zpět do normálního života, a právě přechodná práce zde jim to velmi ulehčuje. Nejde jen o finance, ale i motivaci a pocit, že jsou součástí týmu.

Jde o neziskovou organizaci, jejíž hlavní osobou je sympatická a věčně usměvavá Eva. Bez takových lidí by to podle mě v nezisku nešlo. Každopádně jsem se od ní dozvěděla, jak Přestupní stanice funguje i jaké má plány do budoucna. Jedním z největších omezení jsou prostory. Současně tu můžou pracovat pouze 2 lidé a větší prostor by si určitě zasloužily i vystavené věci. Kromě oblečení tu přibývá také knih. V neposlední řadě se v Přestupce konají různé přednášky nebo workshopy a ani tady není kapacita ideální. Vejde se sem maximálně 45 lidí.

Projekt Přestupní stanice ale možná brzy podpoří laboratoř jedné globální značky, takže možná přibude další “pobočka”. Případně se bude koncept rozvíjet, mohlo by vzniknout kromě jiného třeba i tetovací studio.

Jestli chcete v Přestupce nakupovat, máte aktuálně kromě velkého výběru jednu další výhodu. Ještě pár dní se totiž dostanete do slosování o lístky na pražský koncert Eda Sheerana. A pokud zrovna nevyhrajete, nevadí, určitě vás potěší, že nakoupíte eticky a ještě ušetříte. Já jsem si odnesla super teploučký a pohodlný svetr ze 100% bavlny a dvoje krásné černé šaty, kratší na každodenní nošení a dlouhé na večerní akce. To je důkaz, že tu najdete oblečení pro všechny příležitosti. Luxusní kousky included. 😉

Jaké projekty v poslední době chytly za srdce vás?

When I learned about this project, I was very happy that something like this was happening to us and it has been successful for one and half year. And what is it about? You can give clothes that you no longer use, to Přestupní Stanice. (You do not have to clean it up, just wash it at home.) Another option is to shop there. You can buy everything there for small price even it still looks very good. The shop is operated by people who return from the street back to normal life, and the temporary work here makes it much easier for them. It’s not just about finance but also about motivation and the feeling that they are part of the team.
It is a nonprofit organization whose main person is sympathetic and eternally smiling Eva. I think it would not work without such people. Anyway, I learned from her how Přestupní stanice is working and what plans it has for the future. One of the biggest limitations is space. At the same time, only 2 people can work here, and more space would certainly be worth for the clothes  and books too. Last but not least, various lectures or workshops are held there even the capacity is not ideal. A maximum of 45 people can get in.
However, the Přestupní stanice project may soon be supported by the lab of one global brand, so maybe another „branch“ will be added. Eventually, the concept will be developed. Tattoo studio and other services could be provided there.
If you want to look for Chritmas present in Přestupka, you currently have one additional advantage besides the big selection. For a few more days, you’ll be getting tickets for Ed Sheeran’s Prague concert tickets. And if you do not win, it does not matter, you will be pleased to buy ethically and save your money and our planet. I have chosen a super hot and comfortable 100% cotton sweater and two beautiful black dresses, shorter for everyday wear and long for evening events. This shows that you can find clothing for all occasions there. Luxury pieces included. 😉