Upcyklované doplňky a oblečení, které mě baví

Pokud se zajímáte o udržitelnou a pomalou módu, nejspíš jste se už s pojmen upcyklace setkali. Definuje se jako proces přeměny odpadového materiálu nebo nepotřebného produktu v nový materiál či produkt. Hodnota původní věci se zvyšuje, proto předpona – up. Naopak u downcyklace se kvalita materiálu snižuje, protože jde vlastě o opakovanou recyklaci. O tom ale podrobně až někdy jindy. Teď se podíváme na upcyklaci, která poslední dobou začíná být v české módě hodně oblíbená.

Upcyklované šperky a doplňky a k tomu halenka že sekáče 👌🏻

Když jsem se zapojila do výzvy #beautyrestart a viděla téma hýčkání, bylo mi jasné, že ho musím pojmout tímhle směrem. Díky upcyklaci se totiž hezky staráme nejen sami o sebe, ale také o naši planetu. Jestli vás k tématu zajímá víc, můžu doporučit třeba film Out of Fashion – česky Co se nenosí. Ukážu vám tedy, jaké upcyklované šperky, doplňky a módní kousky se mi poslední dobou zalíbily.

Už asi před rokem jsem se v obchůdku s upcyklovanou tvorbou Ateliér Up zamilovala do náušnic upcyklovaných z kávových kapslí Nespresso od Zuzi.smi. Obchůdek už bohužel neexistuje, ale má svoji internetovou verzi. A pokud máte radši klasické chození po obchodech nebo marketech, koupíte tyhle náušnice třeba ve Cvrku nebo na Dyzajn marketu. Kromě náušnic tvoří tahle sympatická designérka i přívěsky, náhrdelníky apod., ale ty jsou na mě moc výrazné a jak víte, nejradši mám prostě jednoduché, ale něčím jiné náušnice. Možná bych je ale časem doplnila sladěným prstýnkem.

Pouzdro na notebook je naopak z recyklovaných materiálů

V posledních měsících ujíždím na dalším upcyklovaném instatrendu – velkých devadesátkových gumičkách. Scrunchies byly moje dětství, dvě mám ještě doma, ale úplně jsem jim propadla. Když jsem je tedy u Attic Addictions dostala v ceně objednávky (mimochodem úžasný instagramový vintage obchůdek) byla jsem nadšená. Vedle toho jsem si ještě objednala další u My Lilac Closet, prostě závislost :D. Nenechám si ale všechny pro sebe, příští týden bude o některé z nich soutěž na mém Instagramu.

Krásné gumičky jako z mého dětství 🤍

A abych se posunula k oblečení, nedávno mě kontaktovaly dvě moc šikovné módní návrhářky z Revive Clothes. Pracují převážně s bavlněnými secondhand kousky, které by nejspíš už nikdo nekoupil. Znovu jim vdechují život a co víc, dělají z nich úplné skvosty. Jediným mínusem je, že od každého modelu často koupíte jen jeden kus nebo je počet hodně limitován. S tím se ale u autorské upcyklované tvorby musí počítat. Já se zhlédla v těchto šatech, ale jinak Ivet a Marie tvoří i nádherné košile nebo dokonce kabelky a chystají toho mnohem víc. Brzy pro Vás budu mít recenzi šatů a rozhovor s oběma designérkami. Doufám, že se těšíte stejně jako já. 🙂

Košilové šaty miluju, protože jsou dokonale multifunkční a dají se nosit od jara do podzimu
Fotot: Revive Clothes

Nakonec musím ještě krátce zmínit projekt Zachráníš. Je to instasecondhand, kde si můžete koupit klasicky vybrané kousky ze sekáčů, ale tuhle možnost máte třeba i u mě na Secondfashion.cz. Zajímavější je upcyklovaná řada triček se skvělými potisky a nebo druhý profil stejné majitelky s upcyklovanými taškami Byla jsem sukně. Výjimečně mám tip i pro ty z vás, co hledají oblečení pro děti – Pěkné věci za rozumné ceny najdete u Luciina nebesíčka Upcycled. Pokud máte radši konceptuální umění udělejte si (minimálně virtuální) výlet do Brna za NAHAKU. Zkrátka tvůrců je spousta, a to je super.

Dejte mi určitě vědět, jestli vás něco z mého výběru zaujalo. A pokud sami upcyklované kousky nosíte, nebo dokonce vyrábíte, určitě si je nenechávejte pro sebe. Ráda si je prohlédnu třeba na Instagramu.