Jaro a Velikonoce udržitelně/Sustainable Easter

Velikonočním pondělím letos začíná důležitá událost udržitelné módy – Fashion Revolution Week a navíc v tento den slavíme i Den země. Mám pro vás tedy pár tipů, jak ušetřit přírodu i peněženku během velikonočních svátků. Ani tak se ale nemusíte vzdávat svých oblíbených dobrot, výzdoby nebo jednoho nového kousku, aby vás přece nepokakal beránek. 🙂

Barvení vajíček kávou nebo kurkumou

Brčko z těstovin, tričko Sqvele.com

Používáte přírodní barviva? Nebo vás ani nenapadlo, že v kuchyni, v přírodě a na zahradě najdete obrovskou škálu barev, které můžete takhle příjemně využít? Skvělý příspěvek jsem o tom viděla u Mommy blog. Z vlastní zkušenosti vím, že na sto procent funguje káva, zelený nebo černý čaj, červené zelí nebo řepa, kurkuma a klasická cibule.

Lněné utěrky do každé kuchyně

Během Velikonoc spousta z nás vaří, peče, uklízí. Rodina se schází u stolu na sváteční oběd. V kuchyni nám tedy určitě poslouží lněné utěrky a ubrousky. Já jsem dostala tuto minimalistickou sadu ubrousků od české značky Tululum, kterou využiju do misky pod vajíčka nebo pečivo a klidně i jako prostírání. Jsou moc příjemné a precizně ušité přímo tady v ČR. Jsem zvědavá, jak se budou prát a jak dlouho vydrží, to se dozvíme až po Velikonocích. 🙂 Věřím, že minimálně do příštího jara ano.

O přírodních materiálech v domácnosti se hodlám časem rozepsat víc, protože jimi postupně nahrazuji umělé nebo jednorázové papírové či vatové produkty.

Vajíčka můžete kávou obarvit nebo jen ozdobit

Přání z recyklovaných papírů

Co jsem zjišťovala, tak na papírová velikonoční přání si v ČR moc nepotrpíme. Posílá ho jen zhruba 25 % lidí. Sice tím prospějeme lesům, ale přání z papíru přece jen potěší mnohem víc. Souhlasíte? Ekologickou alternativu představuje třeba recyklovaný papír. 2x, 3x do roka určitě přírodě ublíží míň než každý rok nový telefon.

Přání Tululum.cz

Svíčky z přírodních materiálů

Máte svíčky spojené jen s Vánoci nebo si na ně potrpíte po celý rok? Já jsem rozhodně druhý případ. Myslela jsem si, že to docela přeháním, když jich spálím třeba 10 za rok. Pak jsem ale díky pár diskuzím zjistila, že rekordy jsou 100 a víc. V každém případě se mi osvědčily svíčky ze sójového vosku s přírodními esencemi nebo ty ze včelího vosku, které si sama vyrábím. Není nic jednoduššího, stačí plát nahřát a zatočit. Můžete jich přidat i několik na sebe. Záleží na požadované tloušťce. Líbí se mi jejich jemná vůně a jedna svíčka vyjde podle velikosti zhruba na 20-40 Kč. Svěží zelená nebo žlutá budou na jarní období ideální.

Ručně dělané z včelího vosku

Jarní drinky s eko brčky

Milované drinky si teď na balkóně vychutnávám novým skleněnými brčkem z české tvorby Brckoo. V mojí oblíbené kavárně Oliver’s Coffee Cup zase piju domácí limonády brčkem z těstoviny. Jinak miluju zelené pivo, které už tradičně piju na sv. Patrika a pak okolo Velikonoc. Dopřáváte si ho také?

Květinová výzdoba z „odpadu“

Takovou pěknou dřevěnou bedýnku a keramické hrnečky jsme našli u popelnic. Nechat jsme je tam prostě nemohli. Už nám zdobí byt pár týdnů. Někdo prostě jarní úklid vezme z grantu, jinému jeho nepotřebné harampádí ještě udělá radost.

Nalezeno u popelnic.

Easter Monday will be  the first day of very important event – Fashion Revolution Week. And we also celebrate Earth Day on 22nd April. So it remind me sustainability and I want to share my sustainable Easter tips with you.

Natural decorations

Easter decorations with eggs in a nest made of coffee or coloured by natural ingredients. It could be onion, coffee, tea, turmeric or for example red cabbage, depending on the colour effect you want to reach.

Linen cloth in every kitchen

We do cleaning, cooking and baking a lot in Easter time. A whole family meets for a festive lunch. So you may need a lot of cloths and napkins. And you can replace the disposable paper ones.

I got this minimalist set of napkins from the Czech brand Tululum, which I use in a dish under the eggs or pastries or for setting the tahle. It’s made from very traditional material in Czech – linen. I wonder how I will get used to them and how long they will last. We will see next Easter. 🙂

I am planning special blogpost about natural materials at home. So stay tuned!


Easter wishes made of recycled paper.

What I have found out, we don’t care about paper Easter cards in the Czech Republic very much. Only about 25% of people send it. Although we will help the forests, the wishes of paper will please us much more. Do you agree? Recycled paper is an eco-friendly alternative. Two times, three times a year, it will definitely be better for nature than a new phone every season.

Soy or beeswax candles

Do you like candles only at Christmas time? Or do you have them at home all the time as I do? I thought that 10 a year are a lot but apparently some people buy hundreds of candles a year. If you are vegan, soy candles with organic essences would be the best for you. If not, you may like beeswax candles. I make it myself at home and it looks great even I spent only around 1 euro for 1 piece. And of course, it’s super easy. Fresh green or yellow would be the best for Easter.

Zero waste home decor

I have found this nice wooden box and ceramic cups between a garbage. I had to take them with me and made a nice spring decoration with flowers from that. – Someone was cleaning his house and we used his waste as a beautiful shelf.o

Spring coctails and drinks with eco straw

Finally I can drink my beloved coctails on the balcony again. Surely with eco straw. I am trying new one made of glass these days. If you like these eco alternatives, I would really recommend those from Czech brand Brckoo. You can choose different sizes and materials too.

I also drink green beer every year around St. Patrick’s Day and Easter.

Last thing, in one of my favourite coffees Oliver’s Coffee Cup, they have delicious home made lemonades and straw made of pasta. You should try this. 🙂