Zimní Mallorca ideální pro pomalé cestování

O Mallorce jsem snila už jako malé dítě. Když jsme vybírali tehdy jednu povolenou letní dovolenou, byla také ve hře. Nakonec jsme ale zvolili pobřeží Costa Brava, protože jsme jeli autobusem. Na Mallorcu jsem si tak musela ještě neskutečných 18 let počkat, ale stálo to za to!

Pobřeží před katedrálou

Palma de Mallorca, to je menší metropole s katedrálami, lokálními kavárnami, obchůdky a bílým pískem na plážích.

Už předem jsme si naplánovali, že tu chceme vidět největší a neznámější Katedrálu Panny Marie (Cathedral de Mallorca), nedaleký hrad Castell de Bellver, ze kterého je nádherný výhled na celé hlavní město a také tři nejbližší pláže. U poslední z nich se nachází i jedna z největších místních atrakcí – Palma Aquarium. Pokud máte děti nebo sami obdivujete ryby, žraloky a další mořské živočichy, určitě doporučuji sem zavítat. Podmořský svět najdete kousek od letiště, takže si můžete výlet sem naplánovat i v den příletu (nebo odletu, jako jsme to udělali my).

Určitě doporučuji vypravit se na pláž kousek pod Castell de Bellver. Na ostatních je totiž zakázáno koupání.

Castell de Bellver
Pláž, kde se dá koupat

Místní kavárničky a cukrárny

Z pražírny Arabaycoffee voní čerstvá káva široko daleko. Jak tedy tušíte, musela jsem nahlédnout dovnitř a dát si tu pěkně v klidu aspoň jeden šálek. Sedla jsem si ke stolu s výhledem na náměstí zalité sluncem, příjemně teplým i na konci ledna, a jen tak se kochala. Jak zjistíte z Tripadvisoru apod., ceny jsou tu vyšší než v okolních kavárnách, ale příjemná atmosféra, perfektní servis a široký výběr za to stojí.

Historické centrum Palmy

Vege TIP: Rostlinných mlék mají v nabídce hned několik.

Starbucks

Americkým značkám typu Starbucks tu moc nepřejí, ale jednu pobočku v centru přece jen najdete. Jen nesmíte zabloudit v úzkých uličkách, jako se to povedlo mně, několikrát.

Eko TIP: Jen je třeba zdůraznit, že chcete nápoj do hrnečku. Jinak dávají i v kavárně automaticky vše do kelímků. To se mi u nás nestává. Nebo máte jiné zkušenosti?

Všichni místní i pár turistů potkáte v ulicích s tajemnou krabicí na provázku. Ano, správně tušíte, je to výborné sladké pečivo. Bohužel nic zdravého, cukru a lepku se v tomhle případě nevyhnete, za ochutnání ale stojí. Konkrétně se jedná o místní specialitu – koláč Ensaimeda, který na Mallorcu přivezli pravděpodobně Arabové nebo Židé.

Slow fashion, neznámé řetězce

V Palma de Mallorca je všechno pěkně blízko sebe. Za pár minut stihnete od pobřeží dojít do historického centra ke kostelům a katedrálám. Ulice plná zahraničních řetězců vás zavede na náměstíčka s útulnými kavárnami i méně známými fair trade obchůdky.

Suite 13

Suite 13

Tahle prodejna pomalé módy mě zaujala na první pohled. Měly krásné designové doplňky a vybrala bych si i pár kousků oblečení. I přes probíhající akci ale byly všechny produkty hodně drahé. Radši jsem si tentokrát v obchodě se suvenýry přímo za katedrálou pořídila výrazné exotické náušnice za pár eur.

Ani tady nechybí pobočka španělského eko řetězce Natura, který jsem poprvé objevila už v Malaze. Ještě měli poslední dny zimních slev, takže jsem neodolala teplým ponožkám. Zima u nás v ČR totiž možná ještě nekončí.

Burger Factory

Pokud jde o jídlo, zaujala nás provozovna franšízy Burger Factory. Všechny vyzkoušené burgry byly vynikající a i s jedněmi hranolkami ve 2 napůl jsme se vešly do 10 eur. K pití vám v téhle sympatické burgrárně natočí třeba některé z místních piv. Umístění je ideální, přímo na náměstí Placa Major, kousek od hostelu Fleming, kde jsme bydleli. Ten můžu také jen doporučit, pokud hledáte levné, ale pěkné ubytování.

I have been dreaming about Mallorca since my childhood. My parents also wanted to go there for holiday but we went by bus, so it would be too complicated. Finally they rather chose Costa Brava and I had to wait unbelievable 18 years to go there. However it worth it.

Palma de Mallorca –  quite  small city with cathedrals, local cafés, slow fashion stores and white sand on the beaches.

Previously, we planned to see the largest and most notorious Cathedral of Mallorca, the nearby Castell de Bellver – castle, which has a magnificent view of the whole capital and also three nearest beaches. The biggest of them is close to one of the largest local attractions – the underwater world of Palma Aquarium. If you have children or you just like fish, sharks and other marine animals, I definitely recommend going there. The sea world is located a short distance from the airport, so you can plan your trip there even on the day of arrival (or departure as we did).

Local cafés and pastry shops

From the Arabaycoffee roast, fresh coffee is very wide. So, how do you guess, I had to look inside and put at least one cup at your side. I sat down at the table, overlooking the sun-plated square, pleasantly warm at the end of January, and just laughed. As you can see from the Tripadvisor, the prices are higher than in the surrounding cafes, but the pleasant atmosphere, the perfect service and the choice is worth it.

Typical pastry

Vege TIP: Vegetable milk has a choice of several.

Starbucks
Starbucks and other American brands are not very popular in Mallorca but you still can find one branch in the old town. Just do not get lost in the narrow streets like me several times a day :).

Eco TIP: Just to emphasize that you want a cup drink. Otherwise, they even put everything in the coffee shop in the coffee shop. That does not happen to us. Or do you have any other experience?

Slow fashion, food and fashion chains

In Palma de Mallorca everything is pretty close. Within a few minutes, you can reach the churches and cathedrals by the coast. The streets full of fast fashion shops will take you to less noisy part with squares full of cozy cafés and lesser-known fair trade shops.

Arabay Coffee

You can smell fresh coffee from the Arabaycoffee everyday. So, as you expect, I had to look inside and had at least one cup there. I sat down at the table, overlooking the sunshine all over the square, pleasantly warm at the end of January, and just laughed. As you can see from the Tripadvisor, the prices are higher than in the surrounding cafes, but pleasant atmosphere, perfect service and large offer is worth it.

Suite 13

Nor is there a branch of a Spanish eco chain Natura. They still had their last discount days, so I did not resist warm socks. Winter in the Czech Republic may not end.

Burger Factory
Talking about the best food experience in Mallorca, I want to tell you about our visit of Burger Factory franchise. All three tried burgers were excellent and even with 1 French fries in 2 and water we spent around 10 euros. I would also recommend drinking some of the local beers there but we had a lot of Sangria in our hostel. The location of the restaurant and our acommodation was ideal, very close to Placa Major Square.