Deníky a diáře 2019 i pro chaotiky/Diaries of 2019 for everyone

Papírový deník jsem si nevedla snad nikdy a diář jsem měla asi naposledy na základce. Až rok 2018 to změnil. Diáře se staly módní záležitostí a začaly mě obklopovat ze všech stran. Nejdřív jsem úspěšně odolávala, ale pak jsem díky Blogerfestu objevila Doller. Tenhle motivační diář můj pohled na plánování a zapisování na papír aspoň částečně změnil. Teď v roce 2019 jsem si zase pro lepší plánování příjemných momentů a cestování pořídila Deník radosti, úspěchů a vděčnosti a Cestovní deník.

Napadá mě hned 5 důvodů, proč je diář/deník v kabelce lepší než v mobilu:

1. Další příležitost, jak být chvíli offline

2. Když se vybije mobil, nejste ztraceni

3. Můžete se kaligraficky i výtvarně vyřádit

4. Máte možnost vytvořit si vlastní – plánuji na příští rok

5. Skvělý designový dárek za rozumnou cenu

V letošním roce mi dělají společnost tyto deníky/diáře:

První 2 jsou z projektu Korálky dní a další 2 určitě znáte – Doller a Moleskine.

Deník radosti, úspěchů a vděčnosti

Sdílená radost je přece dvojnásobná radost. Ne vždycky má čas kamarádka nebo partner, kterým můžeme naše příjemné pocity sdělit. Já si tam zapisuji schůzky s kamarádkami, nákupy oblečení, cvičení i jiné příjemné aktivity. Deník mi slouží také jako plánovač návštěv mých oblíbených míst – sekáčů, kaváren, design shopů, restaurací apod. Velikostí je ideální do kabelky, takže ho můžu přes den vzít kamkoli s sebou. Díky pevným deskám se jen tak nezničí a stojí 290 Kč.

Cestovní deník

Cestovní deníky se vydávaly už ve starověku a není divu. Je zábavné je psát a potom i číst, vzpomínat a inspirovat se jimi. Sama mám jednu letošní minidovolenou za sebou a čeká mě spousta dalších, proto se mi tenhle deník rozhodně hodí. Před cestou si můžete lépe naplánovat, co chcete vidět, a těšíte se o to víc. Během cesty si zapisujete nejzajímavější a nejkrásnější momenty a zpětně výlet vidíte zase trochu jinak. Odpovíte si na otázky, co se vám na místě nejvíc líbilo, jestli se tam chcete vrátit apod. Já jsem zatím ve fázi plánování, konkrétně cesty na Mallorcu. Těším se na místní obchody a trhy, kavárny, památky i muzea a také na běhání na pláži zalité sluncem, které jsem nezažila už skoro půl roku. (Kroužková vazba, cena 290 Kč).

Doller

Tento motivační diář mám samozřejmě v krásné růžové barvě. Působí žensky a vyjímá se v každé kabelce. Je nedatovaný, takže ideální pro nás neplánovače a chaotiky. Já vlastním rozsáhlejší – roční verzi, ale existuje i půlroční. Začala jsem ho používat v polovině roku 2018 a myslím si, že mi ještě pár let vydrží. Občas si říkám, že by mohl být menší, ale to jen když ho nesu s sebou někam dál a mám v kabelce ještě spoustu dalších věcí. Přebal má z designové, eko a zároveň praktické koženky, takže se jen tak nezničí. A čím mi udělal největší radost? Je kompletně vyroben v ČR. (Cena okolo 400 Kč)

Moleskine

Prostě diářová klasika. Poprvé jsem se o něm dozvěděla od mého manažera z bývalé práce. Tenkrát jsem nechápala, jak se mu může líbit diář či zápisník za 500 Kč. I dnes mi to přijde hodně, ale už ne nesmyslné. Moleskine má v tomhle světě jméno a tradici. Vyrábí se ve Francii už od 19. století a s oblibou ho používali a používají i slavní umělci nebo myslitelé. Je spousta velikostí i typů, jak datovaných, tak nedatovaných. Osobně mám radši větší, ne kapesní verze. Když jsem k Vánocům dostala verzi A5 v neutrální černé, byla jsem nadšená. Stejně nosím diář v kabelce a potřebuju v něm dostatek místa, píšu docela velkým písmem, abych na to viděla, a zaznamenávám si spoustu plánů, schůzek i akcí. Snad mi to vydrží déle než do konce ledna. 🙂

A jaké diáře nebo deníky používáte vy? Jsou u vás v kurzu papírové verze?

I’ve probably never had a diary, and I am not big fan of paper notebooks neither. However it changed a bit last year. Diaries have become a fashionable affair and have begun to surround me from all sides. I first resisted successfully, but then I discovered Doller motivational diář thanks to Blogerfest. It completely changed my mind and I started thinking of planning and writing on paper at least partially. Now, in 2019, I’m again looking for better plans of enjoyable moments and important things in my life.

The first two diaries are in Czech but I would like to tell you more about my Doller and Moleskine.

Doller

I have Doller in nice and feminine light pink colour. Believe me, it looks cool in every handbag but you also can get it in black. It is undated, so perfect for us, chaotic and disorganized people. Mine is for 1 year but I am sure that I will use it longer and it doesn’t matter. Of course, versions for shorter time is also available. I sometimes want it to be smaller but only when I go far away with many other things in my handbag. The cover has minimal design and it is made from vegan leather. And what I like the most about it? It is completely from Czechia. The price is about 12 euros.

Moleskine

This is classic and tradition in diaries. I firstly heart about it from my manager at my previous job. In that time, I didn’t understand how it can cost around 15 euros. It still seems to me a lot but it makes a sence now. It is products from the 19th century in France and many important scientists or artists have been using it. You can buy it in several versions, sizes or colours. I more like bigger A5 than the pocket type. I got it for Christmas and I hope I will use it longer than in January. 🙂