Digitální potisk jako konkurent ručních technik?

Šaty dělají člověka. Správný střih je sice důležitý, ale lichotivý print dokáže obměnit všední monochromní barevnou nudu. Rychle se zdokonalující technologie jsou na jednu stranu značným přínosem, ale jindy se stávají až jakýmsi omezením.

digitalni_tisk

Digitální potisk se využívá v nejrůznějších průmyslových odvětvích a přesahuje do grafického designu, fotografie, ale i do reklamy. Na letošním frankufurtském veletrhu Heimtextil, který se konal v lednu, značně vzrostl zájem o digitální tisk, což potvrdili sami vystavovaltelé. Návštěvníci veletrhu měli možnost prohlédnout si ukázky digitálního potisku na textiliích z celého světa. Zájem návrhářů vzbudily především hedvábné, bavlněné a polyesterové textilie potištěné přímým digitálním tiskem. Digitální potisk umožňuje rychlejší adaptabilnost trhu, potisk lze například snadněji barevně variovat. 3D a vizuální efekty, kaleidoskopické transformace, ale i barevné hýření vzorů měly taktéž letos veliký úspěch.

digitalni1

Zajímavým způsobem se printům na textiliích věnuje značka Annanemone [anna-nem-uh-nee]. Pod tímhle jménem se skrývá mladá česká designérka Anna Šebestová, která své vášni k printům prpadla na studiích v Londýně. Zvláštní zvířátka, organismy, zelenina a mnohem více se stalo Annanemone inspirací při ručně vytvářených printech. Je libo košile s chřestem, sukně s lenochody, šaty se slimáky, nebo třeba plavky s borůvkami? Všude se objevující kočičky, pejsci, ananasy jsou už jaksi předvídatelné, tak proč nevnést do šatníku třeba takovou malou a netradiční animální zahradu?

digitalni2

Foto: annanemone.com