Jak jsem si oblíbila látkové vložky Alucha/ How I like fabric pads Alucha

Článek o udržitelné hygieně se těšil poměrně velkému zájmu. Nejvíc ohlasů jsem měla právě na tyto látkové vložky. Podíváme se na ně tedy ještě jednou a podrobněji.

Látkové vložky Alucha v balíčku

Dlouho jsem váhala, jestli je vyzkoušet, až díky značce Alucha jsem se po dlouhých měsících odhodlala do změny jít. Základní info už máte, teď chci udělat spíš takovou recenzi, popsat plusy a mínusy.

Výhody: Můžete vybírat z desítek barevných provedení, spousty velikostí a tvarů. V nabídce jsou vždycky i nějaké limitky a netradiční designy. Jak už jsem zmiňovala minule, jsou také mnohem ekologičtější než vatové tampony nebo vložky a investice do nich se vám už po půl roce bohatě vrátí. (Stojí cca od 150 Kč/ks.)

Majitelka značky Alucha látkové vložky sama šije a používá, takže vám vždycky ráda poradí. Nazvala bych to jako milý, osobní a profesionální přístup. Za mě jde o ideální kombinaci, která se často nevidí. Když jsem zkoušela jiný eshop, byla jsem také spokojená, rychlé dodání, produkt odpovídající ceně, ale odpovědi na dotazy jsem si měla najít v poněkud složitém textu na webu.

Vložky přišly za pár dní v pěkném a praktickém pytlíčku, který využijete i pro uskladnění. Jsou moc příjemné a pohodlné, nikde netlačí ani neškrábou. Často úplně zapomenu, že je mám na sobě.

Prodyšnost jsem čekala, ale savost materiálu mě příjemně překvapila. Zkrátka jsem pochopila, že modré ultrasbsorbční jádro z reklamy není všechno a dá se bez něj v pohodě existovat. 🙂

Mezi moje favority patří tahle verze menší velikosti:

Větší vložky jsem už dvakrát použila třeba při návratech z cest, kdy se mi nechtělo kvůli jednomu dni řešit kalíšek. Ten je pro mě jako pro začátečnici stále složitější. 🙂

Příjemné jsou mi látkové vložky i přes noc.

Přemýšlím také o objednání vatových tamponů, které vznikají ze zbytkového materiálu při šití látkovek. Krásný příklad zero waste, co říkáte? Zatím mám svoje vlastnoručně vyrobené odličovací tamponky, ale uvidím, jak dlouho vydrží a jestli budu mít další přebytečné látky na jejich výrobu.

Tak napůl: Stále se nemůžu zbavit pocitu, že ušpiním tak hezkou věc, se kterou si někdo dal tolik práce. Příště si tedy určitě objednám spíš barevné než bílé.

Nevýhody:
Na dovolené a výlety, kde nemám možnost prát v pračce si je neberu, tam se mi osvědčil právě menstruační kalíšek.

Originální látkovka ve tvaru kočičky mi nesedí tak dobře jako ta klasická, moc se mi ale líbí, tak ji nosím aspoň na doma. Jen tím chci upozornit, že u netradičních tvarů je třeba dát velký pozor na rozměry.

Přítel pro tyhle věci nemá pochopení a stále nemůže zkousnout, že by se něco takového mělo prát v pračce s jeho oblečením. Vložky sice ručně předepírám, ale ani tak mu to není příjemné.

Kolik jich koupit a jaké velikosti ? To je čistě individuální. Já je střídám s kalíškem, takže mi stačí asi 4-5 menších každý měsíc na 2 poslední dny. Pokud bych je ale používala celých 5 dnů, bude to minimálně jednou tolik.

Buďme v těchto tématech otevření, nebojme se s nimi vyjít ven

Blogpost about sustainable or let’s say less waste hygiene was quite successful. You liked the part about fabric pads and menstrual cup the most. So, I decided to write a whole article (review) about them. Firstly, we will focus on fabric pads.

I was thinking about trying them very long time. A few months ago I finally had my first pieces. And I faced big sustainable change thanks to Alucha brand. You already have a basic info from the last article. So, I will talk more about the details now. And I will tell you about their pros and cons.

Pros: You can choose from dozens colours, sizes and shades. There are always some limited editions and original pieces among classic types.

The owner of Alucha makes fabric pads by herself and she also use it. So she will always help you if you have any question or troubles. Her approach is kind, personal and professional. I also have a great experience with similar product from other eshops but I had to look for info on website and I was a bit confused when I tried fabric pads for the first time.

The package came a few days after the order and I also liked the nice red sack, which is good for restoring the pads too.

I suppose that they will be breathable but i didn’t expect so good absorbency. Basically, you don’t always need the blue ultraabsorbent core popular in the ads to feel comfy. 🙂

These smaller variants are my favourite:

I have used the bigger pads twice or three times after I came back from holiday and I was lazy to use menstrual cup, which is still more complicated for me as a beginner. 🙂 And they are also comfotable for me at night.

I am also thinking about ordering cotton swabs that are made from residual material. Nice example of zero waste, what do you think? So far I have my own facial swabs but I will see how long they will last and if I have more material to make them.

Something between: I still can’t get rid of the feeling that I makel dirty such a nice thing. Next time I will definitely order more color than white. Next time, I will order colorful ones.

Cons:  I can’t use them on holidays and trips where I don´t have my washing machine.

Original cat shape doesn’t suit me as good as the classic type. But I really like the design, so I wear it at home. I just wanted to say that you should be careful about measurements while choosing these limited editions.

My boyfriend still doesn´t understand it very much. He still can’t blame over that something like this should be machine-washed with his clothes. Although I pre-wash the pads manually.