Slow fashion u nás, v zahraničí i na internetu/Where to buy slow fashion in Prague

V zahraničí se trend slow fashion poprvé objevil už před několika lety a nyní se postupně dostává i k nám. Stejně jako v ekonomice, potravinářství nebo architektuře má totiž udržitelnost smysl také v módním průmyslu. Důvod je prostý, nadprodukce fast fashion posledních desetiletí ničí životní prostředí, nutí lidi pracovat za minimální odměnu v naprosto nevyhovujících podmínkách a navíc neudělá radost ani kupujíímu, protože oblečení je záměrně nekvalitní a vydrží maximálně jednu sezonu.

Slow_fashion

Pro zorientování jsme připravili malý přehled zahraničních slow fashion značek, udržitelných kolekcí módních řetězců i českých designových obchodů orientovaných výhradně na tento typ módy. V každém případě nic nezkazíte, pokud budete nakupovat u většiny lokálních návrhářů, o těch ale zase příště.

Jedna z nejekologičtějších amerických značek Amour Vert za každou zakoupenou věc dokonce zasadí strom, čímž nejspíš naláká hlavně ochránce životního prostředí. Módní nadšence ale jistě potěší, že se oděvy šijí přímo v USA, a to z udržitelných materiálů a inovativních netoxicky barvených tkanin, které navíc po zlikvidování nezanechávají žádný odpad.

amour-vert-eco-brand

Britská značka People Tree ctí tradici a řemesla. Poctivá ruční práce s bio bavlnou a dalšími přírodními materiály vede ke spokojenosti výrobců, nositelů i celé planety.

Zastánci eshopů najdou na Asos.com Asos Green Room, kde vintage modely a fair trade produkty doplňují veganské kabelky a ručně dělané šperky.

asos-green-room

Na Urbanoutfitters.com je k dostání i řada vintage oděvů Urban Renewal, které jsou z recyklovaných materiálů ručně přešívány přímo v USA.

Pro ty, co věří jen zavedeným brandům máme rovněž dobrou zprávu. Ke světovým návrhářům zasazujícím se za princip slow fashion patří například Stella McCartney. Její minimalistické šaty a bižuterie navíc nemají konkurenci ani designově.

I typický fast fashion módní řetězec H&M se rozhodl pro udržitelnou řadu z ekologických materiálů, řeč je o H&M Conscious. Věříme, že vznikl s dobrým úmyslem, ne proto, že je zrovna teď udržitelnost in.

hm-conscious

A ekologickou kolekci má letos v zimě i denimová značka G Star Raw, k její výrobě byly použity recyklované plasty nalezené na dně oceánu.

Velice se zlepšuje i situace na našem trhu. První českým butikem s udržitelnou módou a bytovými doplňky je NILA na pražských Vinohradech, jeho majitelé kladou důraz na kvalitní řemeslné zpracování, fair trade a bio materiály. Mimo jiné tu prodávají právě značku People Tree.

nila

Heslem nově otevřeného 100class concept store, který prodává výhradně výrobky českých návrhářů a designérů je moto Vivienne Westwood Buy less, choose well. Podle nás mluví za vše.

photobyTAGRETAsro3

Where to buy slow fashion in Prague?

NILA is the first Czech store with sustainable fashion and home accessories in Prague-Vinohrady. Its owners focus on quality, organic materials and fair trade production. You can buy there for example People Tree and other slow fashion brands. Except women clothes, shoes and accessories, NILA offers also sustainable products for men and children.

100class concept store

This very nice shop is located in Petrská District, which is nowaday one of the centers of Prague designers. So, you definitely should visit it during our Prague Fashion Tour. Motto borrowed from Vivienne Westwood Buy less, choose well says everything about its selling strategy.

Also original Czech brands are now launching first sustainable collections. For example Zuzana Sedmidubská (7DUB) works with zero waste technology. So she does not produce any waste or really a small amount of it while making clothes.

img_2031

Sustainable Fashion Day

Not only the number of stores is growing, Also fairs, presentations or conferences connected with slow fashion and sustainable lifestyle take place in Prague, The Sustainable Fashion Day is a part of the most important Prague fashion event MBPFW, so you can join it twice a year, in March and September. The brands presented there are changing but some of them are still presented, for example Bohempia with vegan clothes and shoes made from cannabis.

img_2029

Zdroj fotografií: Brit.co, Nila, Ta Greta s. r. o.