Exkurze do výroby českého šperku mnohé prozradila

Minulou středu se náš Dfashion tým měl možnost zúčastnit velmi příjemné exkurze do výroby českých šperků. Konkrétně jsme v akci viděli Elišku Lhotskou v Backyard nebo designérky Markétu Šumovou a Kateřinu Reich, které mají svoje ateliéry ve SmetanaQ. (Tohle místo by zasloužilo samostatný článek, brzy ho pro vás tedy napíšeme.) Akci pořádal nový projekt s výstižným názvem DoVýroby nadšených a designérek. Jak tedy samotná výroba vypadá a co ze zákulisí šperku u nás nám jeho tvůrkyně prozradily?

IMG_0800

Eliška Lhotská mluvila o nelehkých začátcích nadaných, ale naivních studentů. Zároveň však konstatovala, že šperkařem se může stát téměř každý, kdo má talent a chuť. Počáteční náklady nejsou nijak devastující, horší je potom získat v branži jméno. Dále nám ukazovala techniku letování i hotové šperky, které už mají místo v showroomu Backyard vedle dalších neméně zajímavých šatů a doplňků. Jmenujme například módu od značky Mayda či porcelánové šperky TyFormy.IMG_0803

Markéta Šumová prokázala obrovské nadšení pro svou práci. Její osobité pojetí šperku nás prostě dostalo. Když vidíte, s jakou láskou a, odhodláním a trpělivostí tráví čas nad svými výrobky, jednoduše vám dojdou slova. Na podobné čedičové náhrdelníky ani náramky z oceli inspirované reflexními body navíc asi těžko někde jinde nenarazíte. Markéta se zhlédla v přírodních materiálech a má neuvěřitelný cit pro detail.

IMG_0811

Organizace této exkurze do výroby českých šperků byla téměř dokonalá, snad jen občerstvení bychom uvítaly zdravější :). Vše se stihlo do 3 hodin a ještě zbyl dostatek času na individuální prohlídky a spoustu dotazů. Přátelská atmosféra a profesionální přístup byly příjemným bonusem.

Závěrem se designérky šperků i pořadatelka shodly, že je stejně jako u oděvu lepší utvořit nějaké uskupení, abyste rychleji získali zákazníky. Studium v centru dění, tedy v Praze vám pomůže s rychlejším startem, ale pokud absolvujete univerzity v regionech, můžete si vytvořit silnější přátelství, která často vyústí ve spolupráci.

Foto: vlastní