Manolo Blahnik se inspiruje hlavně cestováním

Jestli máte rádi umění, vlastníte víc jak základní čtyři páry bot a najdete ve svém diáři dvě hodinky času, určitě doporučujeme zajít se podívat na výstavu The Art of Shoes. Pokud jste tedy tenhle průřez tvorbou slavného Manolo Blahnika ještě neviděli?

IMG_2529

Kromě výběru z kolekcí od 60. let po současnost tam poznáte blíž i životní příběh tohoto osobitého designéra. Jeho otec mimochodem pocházel z České republiky. Manolo Blahnik ale vyrostl na Kanárských ostrovech, poté se přesunul do Paříže a nakonec zakotvil ve Velké Británii. Celý život ale hodně cestuje a právě kultura a život v různých koutech světa ho v tvorbě inspirují nejvíce.

Na výstavě tak uvidíte boty připomínající moderními světoznámé stavby, třeba Gugenheimovo muzeem v New Yorku nebo budovu od proslulé architektky Zahy Hadid. Největší místo má v jeho kolekcích ale milovaná Anglie a Francie. Od střevíček jako z filmu o staroanglické šlechtě po skotské vzory přes sladkou kolekci jako dělanou pro Marii Antoinettu. Částečně ho inspirovaly i Rusko a asijské země.

IMG_2536

Expozice krásně vystihuje propojení nápadu a samotné tvorby. Zajímavé je sledovat nejen kontroverzní náčrty v porovnání se skutečnými botami, ale také provázanost současných kolekcí s těmi minulými. K nejzvláštnějším modelům, které Manolo Blahnik vytvořil, patří známá botka Brick nebo extra vysoká rybářská Fishermans shoe sahající až na boky.

IMG_2544

Výstavu doplňuje kromě kreslených návrhů také několik krátkých filmů. Zejména obuv vystavená naproti oknům k řece působí opravdu efektně.

A důležitá informace na závěr. Výstavu můžete navštívit každý den od 10 do 20 hodin v Muzeu Kampa.

IMG_2535

Foto: vlastní