Marva de Luxe – luxusní značka Marcely Vymyslické klade důraz na přírodní materiály i poctivé zpracování

Tentokrát vám představím českou značku z Ostravy. Je to Marva de Luxe, za kterou stojí módní návrhářka Marcela Vymyslická. Jako jedna z mála v dnešní době spojuje designérský talent s krejčovským uměním. Jejíma rukama projdou všechny modely určené na přehlídku i veškerá zakázková tvorba. Materiál typický pro tuto značku je stejně exkluzivní jako zpracování, Marcela ráda pracuje s pravým hedvábím. Více se dozvíte ve velmi inspirativním rozhovoru.

Šátek z exkluzivního materiálu s moderním vzorem

Znáte z vyprávění, jak u vás před 100 lety začala krejčovská tradice? Jasně, že znám, tehdy bylo velmi náročné se dostat k samotnému šití, moje babička i prababičky šily. Když bylo mojí babičce asi 15 let poslala ji maminka ke švadleně na tzv. zkušenou kde se měla naučit šít…Tak to bylo u mojí prababičky, která zemřela docela mladá, tudíž babička nemohla dokončit vzdělání u švadleny a musela se starat o rodinu.

Vyprávěla mi jak u švadleny probíhalo učení, učenky seděly u stolu a jen stehovaly, asi rok..pak je mistrová pustila k vyšívání dírek a knoflíků. 😊 No a ve třetím roce se dostaly ke šlapacímu stroji a sešívaly jen díly k sobě. Takto se učenky popravdě moc nenaučily šít natož stříhat a připravovat látku a brát míry zákaznice. Babička se naučila sešívat jen díly k sobě, nádherně vyšívat, plést a háčkovat. Střihy ji připravovala má teta. Všechny tyto dovednosti mě babička naučila, a já si mohla v dětství šít a vyšívat na panenky, samozřejmě ručně, ke stroji by mě zaboha nepustila. Všechny tyto ruční práce ovládám díky babičce.

Jaká je módní Ostrava třeba ve srovnání s Prahou?

Módní Ostrava — to přesně nemůžu specifikovat i tady se dámy dovedou krásně obléci, vynést nádherné kombinace a být hezké a své. Rozdíl je v tom, že když jsou odvážné a vezmou na sebe originální model, musí ho umět vynést. Jinak bych řekla, že se drží spíše při zemi, co se týče oblečení, nebýt středem pozornosti.

Příběh:—když jsem jela poprvé do Prahy fotit modely k panu Jiřímu Šubrtovi, ušila jsem si těžkou dlouhou černou sukni a k tomu proužkovanou košili, cítila jsem se jako dáma..ovšem když mě viděli lidé v Ostravě na nádraží tak se na mě dívali jak zjevení z minulého století. 😊 Byl to báječný pocit. No a malá historka, vzala jsem si k tomu velmi staré kožené boty na vysoké platformě, které jsem měla dlouho schované v botníku..no a po cestě na nádraží, se mi platforma, která za ty roky zteřela, začala postupně rozpadávat..takže si dovedete představit, jak jsem dopadla, lidi pukali smíchy a já musela volat příteli, ať mi doveze nové boty. 😊 Jsem velmi optimistická, takže jsme se příhodě s mojí asistentkou smály ještě asi měsíc.

Hedvábí je nádherný materiál, nebála jste se ale, že bude pro české zákaznice příliš drahý?

Slunce a vítr si s hedvábím dokonale rozumí ❤️

Hedvábí je překrásný materiál. Spíše než o to, jsem se ho bála vůbec šít a stříhat. Neboť je velmi drahý a velmi těžce se zpracovává. Je to organický materiál, u kterého se netolerují chyby. Je mi ctí, že jsem se s ním naučila mluvit.. 😊 Velmi jsem se podivovala, když lidé, do kterých bych to ani neřekla si koupí výrobek z hedvábí, a šetří na něj třeba z několika výplat.

Pořádáte i kurzy šití, baví vás předávat svoje zkušenosti dál?

Kurzy šití mne naplňují. Mám své žáčky moc ráda, velmi ráda jim předávám učení z praxe. Je to pro mne velké poslání. Mám vždy radost, když tvoří a šijí, byť malé věci. Dnes umí každý ovládat mobily, počítače a elektroniku…ale moc málo lidí umí používat své ruce, ve kterých má mnoho lidí poklad, ani o tom třeba nevědí.

Jak nosit hedvábný šátek netradičně?

Říkáte, že módní přehlídku máte za odměnu. Jaké to je z pohledu módní návrhářky? Já z pohledu blogerky miluju tu celkovou atmosféru, harmonii kolekce, sladění s prezentací…

Módní přehlídky jsou pro návrháře opravdu velkou odměnou za jejich tvorbu a práci. Jsou ovšem velmi náročné na přípravu a čas.

Ten pocit, když vidíte Váš výrobek, vaše dítě, jak si kráčí po přehlídkovém mole, nese ho nádherná žena, muž, nebo dítě, je nepopsatelný, překrásný. Já své výrobky nazývám svými dětmi, každý kousek projde mýma rukama, od výběru materiálu, po návrh modelu, vypracování střihu až po samotné ušití hotového výrobku. 😊

Všechny modely máte krásné a luxusní, jak už vyplývá i z názvu značky. Čím je ale výjimečná letošní kolekce?

Děkuji velmi za pochvalu, stavěla jsem název i celou firmu na luxusu a stojím si zatím, jelikož šiji jen z přírodních materiálů a ty luxusní jsou..

Tato nová kolekce je pro mne velmi významná tím, že se nesoustředím na jeden styl, ale pouštím uzdu své fantazii, z mého nitra, je se mnou spojená mým vnitřním OKEM, které bude velmi patrné na mém outfitu 😊ABNORMALITY VIEW je myslím docela přesný název.

Můj TOP zářijový outfit

Jste neuvěřitelně všestranná. Neznám snad nikoho, kdo by se věnoval dámské, pánské i dětské módě…

Ohledně všestrannosti… Bylo mi vlastně líto, že jsem se věnovala jen dámám, chtěla jsem potěšit i děti, sama mám doma malého prcka, tomu je 5 let, má moc rád tepláky a vždy si je oblékl naopak 😊 Vymyslela jsem tedy tepláky, které jsou oboustranné a bezešvé. 😊 Taktéž pánům jsem musela věnovat drobné věci, aby jim to nebylo líto. 😊 Pánská móda je velmi těžké řemeslo, všechny pánské oděvy jsou vypracované úplně jinou technologií než dámské oděvy.

Když člověka práce baví, má napůl vyhráno. Jak ale relaxujete? Malováním?

Když člověk miluje svoji práci a těší se na každý okamžik v ní, to je ten pravý pocit štěstí z práce. Musím říci, že mám kolem sebe tolik příjemných a milých zákazníků, že šití a tvorba je mým velkým potěšením.

Většinou relaxuji na chaloupce, s rodinou. Vím, že to mají se mnou někdy těžké, velmi často mám myšlenky někde….“jinde“…

Děkuji za otázky, člověka to na tu chvíli donutí podívat se zpět a zapřemýšlet…“kdo já vlastně jsem“

Ta jemnost hedvábí, které přitom vydrží opravdu hodně ❤️