McQueen jako hrdina i oběť/McQueen as a hero and a victim

Filmové zpracování života a kariéry britského návrháře Alexandra McQueena se podle mě opravdu povedlo. Nejsem filmový kritik a téhle oblasti až tolik nerozumím. Spíš se proto zaměřím na módu ve snímku a na to, jak na mě působil celkově. Rozhodně ale nejde jen o klasický dokument.

Silný zážitek
Má velkou přidanou hodnotu, hraje si s vámi po stránce fashion a estetiky i emocí. Jde přesně o ten typ filmu, který ve vás zanechá silný zážitek a ještě dlouho vás donutí přemýšlet o životě hlavní postavy i o vašem vlastním. Alespoň v mém případě tomu tak bylo a vlastně ještě je. Záměrně jsem si na napsání článku nechala více než měsíc. Abych nenapsala jen, že to byl prostě úžasný film – nepotřebuje komentář. (Tímto děkuji Aerofilms) A jedinou jistotou je, že že teď ještě víc toužím po koupi jeho ikonického psaníčka. Je pravda, že ho prostě musíte vidět, abyste pochopili, ale aspoň krátké slovní zhodnocení si McQueen zaslouží.

mcqueen
Znásilnění na Skotské vysočině
Temná atmosféra typická pro návrhářovu tvorbu prostupuje celým filmem, který je rozdělen na kapitoly dle McQueenových kolekcí. Nejvíce smíšených pocitů ve mě zanechala část Znásilnění na Skotské Vysočině. Boje Skotů s Angličany inspirovaly designéra k bojovným modelům, v nichž ženy ukazují svou sílu. Jeho první známá módní kolekce z roku 1995 tedy nesla stejný název. Temnota a vzdor mě bavily už v McQueenově módní tvorbě Chaos a nekonvenčnost v kombinaci s neskutečnými až hereckými výkony modelek, v tom byla jeho výjimečnost.

Paříž
Slavné parohy, které zná celý svět se poprvé objevily až tady. Právě přesun do hlavního města módy znamenal první velký zlom v designérově práci i ve filmu. Alespoň dle slov jeho přátel a podoby módních přehlídek. McQueen sem odjel řídit značku Givenchy po Johnu Gallianovi. Nejdřív tolik neuspěl, ale postupně se mu začalo dařit. Z catwalku se staly úžasné show a performance plné známých modelek typu Kate Moss a z McQueena byla skutečná celebrita. Bohužel to neunesl, nejprve se rozhádal se svými přáteli a později spáchal sebevraždu.

506716-isabella-blow-et-alexander-mcqueen-950x0-2

Proč film vidět
Rohy a lebku z jeho dílny miluju už odmala. Teprve teď ale chápu jejich význam a díky filmu vlastně mnohem lépe rozumím McQueenovu stylu jako takovému. Jestli ho chcete pochopit i vy, stačí zajít na premiéru filmu. Proběhne v září v rámci pražského fashion weeku.

Osobní život McQueena
Nenásilně je ve filmu popisován i život designéra, který jako u většiny umělců souvisí s jeho kariérou. Tvůrci často tematizují jeho skromný původ i homosexuální orientaci a s tím související přátelství se ženami. Dozvíte se, kde čerpal inspiraci i kde nejradši relaxoval. Za sebe každopádně můžu film jen doporučit.

mcqueen2

The movie about British designer Alexander McQueen’s life and career is really good I think. However, I’m not a film critic and I don’t understand that much. So I’m going to focus on fashion mentioned there and also the overall view. It’s definitely not just a classic documentary.

Strong experience
This movie has a great added value, it plays with us by fashion, aesthetics and mainly emotions. It is exactly the type of movie that makes very strong experience. Moreover, it will make you think about the main character and your own life. At least in my case it was like that. I deliberately left more than a month to write this post. Not to write only that it was Amazing movie, no comments needed. And n the only ceirtanty is that I am now even more keen on buying his iconic purse. No doubt, you should see it if you are into fashion but I will spread a word about it. McQueen deserves it.

The Highland Rape

Dsrk stmospere typical for McQueen’s creations goes through the whole movie. One of the most interesting parts is The Higland Rape. This fashion show with the same name from 1995 is about fights of England and Scotland. And the 2nd dimension could be fighting of women, still current topic nowadays.

rtxlji5-cropped

Paris

Famous antlers which you probably know firstly appeared here. McQueen came to the capital of fashion industry to become a creative director of Givenchy after John Galliano. He didn’t succeed at first but then he gradually began to thrive. Standard catwalk have chsnged. Topmodels like Kate Moss and many other wanted to work with him on Stunning shows and performances. In this moment, he was a real star. Unfortunately McQueen became a victim of his success. He forgot about his friends and after a short time he commired suicide.

if you like McQueen style or you are just fashionist, I really recommend this movie. The premiere will take place in September during MBPFW.