S ekologií můžete začít postupně, říká autor příručky Ekologická domácnost

Vždycky mám velkou radost, když objevím další ekologický nebo udržitelný projekt. Naposledy jsem narazila na Průvodce ekologickou domácností od Radka Černého. Už na první pohled obsahuje spoustu zajímavých tipů, některé jsou nové i pro mě. Dozvíte se například, jak prát nebo uklízet s ohledem na životní prostředí i vaše zdraví nebo, jak nakupovat less waste. Líbí se mi pěkný ucelený základ, co bych za něj dala před pár lety, když jsem já byla úplně na začátku… Radkův přístup mě zaujal natolik, že jsem ho požádala o rozhovor, kde mi prozradil víc o ekologické domácnosti, cestovatelské zálibě i plánech do budoucna.

1. Co pro tebe znamená ekologie?

Sama jsem začala síťovkou na nákupy a přírodními materiály v bytě

Ekologie pro mě znamená, že se chovám s respektem k planetě. Třeba to, že si nebudu zbytečně kupovat věci, které jen vytváří další odpad. Mám na mysli například vodu balenou v plastu nebo že si nebudu brát nové a nové igelitové sáčky na zeleninu pokaždé, když jdu nakupovat.

Taky to pro mě znamená zbytečné neplýtvání jídlem, šetření vody a energií.

2. Vidíš u nás pokrok, za tu dobu, co se věnuješ ekologickým tématům?

Určitě. Vidím, že se lidi více zajímají a že více kupují ekologické produkty, o kterých píšu recenze na svém blogu. Pozoruji, že obrovsky na vzestupu jsou ekologické láhve na vodu, ekologické sáčky nebo věci pro dámskou hygienu.

Další věcí, kterou moc rád vidím jsou aktivity ohledně neplýtvání jídlem. Sledoval jsem začátky projektu Nesnězeno, u kterého byl můj kamarád a z celého nápadu jsem nadšený. Myslím si, že zbytečné vyhazování jídla je velkým problémem, který tento projekt částečně řeší.

3. Líbí se mi, že nejsi extremista a ukazuješ lidem, jak s ekologií začít malými kroky. Jaký byl tvůj první krok?

Mým prvním krokem bylo koupení si plátěné tašky na nákupy. Když jsem totiž v minulosti chodil nakupovat, tak jsem obvykle doma tašku zapomněl a kupoval si novou. Štvalo mě jednak to, že se mi jich pak doma v šuplíku nacházelo velké množství a že je to vlastně zbytečné a druhak to, že jsem za nové tašky musel pořád dokola platit.

A díky tomu, že jsem pořád kupoval nové tašky, tak jsem vlastně tomu výrobci sděloval, že je to super, že je vyrábí, protože já jsem za ně pořád dokola ochoten platit. To je velmi důležitý zero waste koncept, kdy hlasujeme pro výrobu něčeho svou peněženkou. Pokud něco kupujeme, tak hlasujeme proto, aby se toho vyrobilo víc. Když jsem si tohle uvědomil, tak se celá moje spotřeba rázem proměnila.

Radkovi nechybí nadšení pro věc, už chystá další podobně zaměřený ebook

4. Sama jsem se nejdřív věnovala slow fashion a přírodní kosmetice a k ekologičtějšímu úklidu nebo vaření jsem se dostala později. Není nejlepší začít právě u zálib?

Já se strašně rád pro něco nadchnu. I když ekologie nebyla vůbec moje záliba, tak jsem jí díky jednomu článku ve Forbesu úplně propadl. Mám samozřejmě plno jiných zájmů a jedním z nich je i online marketing, kterým se už 5 let živím. Takže jsem tyhle 2 mé záliby spojil a založil si blog o ekologických tématech.

5. Oceňuji, že jsi do příručky zahrnul i téma dámské hygieny. Byl to tvůj nápad?

Nápad to můj byl, ale inspiraci jsem získal z mnoha zmínek o tomto tématu na ekologických eshopech. Takže jsem objednal prvních pár produktů, požádal svou přítelkyni, aby je vyzkoušela a společně jsme o tom pak začali psát.

6. Souhlasím, že přírodní neznamená kvalitní. Můžete to pro čtenáře rozvést víc než v e-booku?

ebooku jsem to myslel tak, že mnoho produktů se pyšní tím, jak jsou přírodní, ale ve skutečnosti mohou obsahovat látky jako jsou parabeny, které způsobují například hormonální nerovnováhu. Nebo triclosan, který narušuje přirozené funkce kůže a může způsobovat rakovinu anebo formaldehyd, který má toxické účinky. Není tedy důležité, když vám výrobce v reklamě sděluje, že se jedná o přírodní produkt. Důležité je pečlivě číst složení a ujistit se o tom.

Zaujala vás příručka? Můžete si ji zdarma stáhnout.

7. Chystáš pokračování e-knihy nebo nějaký navazující projekt?

Ano, právě píšeme s přítelkyní nový ebook jehož tématem je právě intimní dámská hygiena. Takže všechna témata spojená s menstruačními kalíšky, menstruačními kalhotkami atd.

A jeden dotaz mimo téma: 8. Zaujaly mě Tvoje cesty do Santiaga de Compostela, kdy jsi vyrazil poprvé a proč?

Poprvé jsem četl o téhle pouti někdy v roce 2008. Bylo to na zadní straně knihy Alchymista. Přišlo mi to naprosto fantastické a chtěl jsem „někdy“ jít taky. Jenže to znamená, že taky nemusíš jít nikdy. 🙂 Takže jsem svoje rozhodnutí odkládal 8 let.

Ale nakonec jsem v roce 2016 poprvé vyrazil na 800km dlouhou cestu z Francie, přes Pyreneje nakonec Španělska do Santiaga de Compostely. A od té doby se tam vracím každý rok. Ale chodím vždy jinou trasu. Šel jsem například i z Portugalska nebo z centra Španělska, z Madridu. Tahle pouť má totiž v sobě něco magického. Potkáš lidi ze všech kontinentů, trávíš čas sama se sebou a uvědomíš si, že toho v životě zas tak až moc nepotřebuješ.

Moc děkuji za rozhovor!