Skleněný motýlek na black tie i na každodenní nošení

Už se těšíte, až budete moct zase vyrazit do společnosti? Já neuvěřitelně. Pojďme si zatím čekání zkrátit povídáním s autory krásného doplňku, který se hodí do divadla, na ples i na party. Vojta s Eliškou se nechali inspirovat sklenářským zázemím a vytvořili unikátní pánský doplněk – skleněného motýlka. Nese název Motty, je elegantní, ale i hravý, tradiční i moderní. Líbí se mi, jak dokázali spojit kvalitní materiál, nadčasovost, poctivé řemeslo a originální design. V rozhovoru se dozvíte víc o jeho výrobě, nositelích i budoucnosti.

Motýlek Blanc s ručně šitými stuhami

1. Kdy jste se rozhodli pro výrobu skleněného motýlku a jaké byly začátky?

Je to asi 2,5 roku, kdy jsme si uvědomili, že bychom oba chtěli realizovat stejný projekt, tedy vyrábět skleněné motýlky. Rádi se oblékáme společensky a díky znalosti práce se sklem a zázemí v rodině můžeme vyrábět doplňky z tohoto materiálu. Přítelkyně Eliška je dlouhodobě kovaná v podnikání. Já jsem v té době žádné zkušenosti neměl, ale rychle jsem se učil. Po tom uvědomění si společného záměru to asi 3-4 měsíce trvalo, než jsme vyrobili první motýlek. Bylo potřeba vyladit materiál, aby byl lehký a bezpečný. Důležité také bylo vymyslet, jak na něj upevnit stuhu. Musí na motýlku dobře držet, ale zároveň jsme chtěli, aby byla měnitelná. Všechny motýlky kromě prémiového pro black tie dress code jsou libovolně kombinovatelné. Asi rok od nápadu trvalo, než jsme připravili firmu a rozjely se stránky, studujeme medicínu, takže jsme to dělali v mezičase. Vzor se vytváří laserovým gravírováním, a to tak, že se laserovým paprskem naruší sklo. Ladili jsme všechno od návrhů, na kterých dlouhodobě spolupracujeme se šikovnou designérkou Nelou Kuhnovou, až po web, marketing apod. Měli jsme také velké štěstí, že nás rodiče finančně podpořili, za to jim jsme moc vděční.

2. Jak dlouho jeden Motty vzniká?

Výroba jednoho motýlku, který už máme v našem sortimentu, trvá asi 6 hodin. Časově nejnáročnější je výroba stuhy, která je ručně šitá, a také ruční broušení skla.

3. Pro jaké příležitosti se Váš skleněný motýlek hodí?

Lidé si ho zatím kupují hlavně na svatby, taneční, nejrůznější plesy, málokdy na každodenní nošení. Chceme to ale změnit, protože jednodušší designy určitě na běžné nošení jsou. Například Blanc z čirého skla můžete vzít opravdu kamkoliv, Blanc Latte (z mléčného skla) je hodně oblíbený na svatby. Je rafinovaný, ale nenápadný, nestrhává na sebe pozornost, a tak může naplno vyniknout krása nevěsty.

4. Objednávají Mottyho ženy svým partnerům jako dárek?

Většina našich zákazníků jsou ženy, které chtějí mít vedle sebe krásně oblečeného muže, často vybírají stužku sladěnou ke svým šatům.

5. Motýlky a stuhy je možné libovolně kombinovat?

Pouze prémiový motýlek Criss Black pro black tie by se měl podle společenských pravidel nosit výhradně s černou stuhou. Jinak pasují všechny stuhy ke všem motýlkům.

6. Líbí se mi udržitelnost materiálu, může mi Motty vydržet celý život?

Určitě ano, pokud ho nerozbijete. 🙂 Je vyrobený z bezpečnostního skla a nezničí se, pokud do něj jen omylem bouchnete. Když spadne na zem, tak se rozbít může, ale nikomu neublíží, neroztříští se na kousky.

7. Kolik motýlek váží?

Tíhu Mottyho na krku téměř nepoznáte. Používáme různé varianty bezpečnostního skla, ale vždycky vybíráme takové, které budou uživatelsky příjemné i pro celodenní nošení.

8. Plánujete nové designy? Případně další skleněné doplňky, např. i pro ženy?

Určitě ano. Chceme například další doplňky pro ženy sladěné s motýlky. Nyní vyvíjíme brože a nové ručně broušené motýlky, které budou vyráběné úplně novou metodou. Zatím jsme ve fázi příprav, ale v řádu několika měsíců určitě novinky nabídneme.

Více info o značce i eshop najdete na www.motty.cz.

Sledujte i můj Instagram, kde můžete o jednoho motýlka soutěžit. Nebyl by to pěkný velikonoční dárek pro vašeho manžela nebo přítele? 🙂