Tereza Kostková má k módě hodně pozitivní vztah

S Terezou Kostkovou jsem se potkala před představením, ve kterém hraje v Divadle v Rytířské. Tak příjemné setkání se slavnou herečkou jsem snad ještě nezažila. Působí na mě jako dáma, která si ze sebe ale umí udělat srandu. Vyzařuje z ní neskutečná energie a na první pohled je vidět, že má pozitivní vztah k módě. Kolem oblékání a módy se vlastně točil celý náš rozhovor.

Jste tváří Tatiany Kovaříkové. Nosíte hodně českou módu? 

Nosím českou i zahraniční, od té italské nebo francouzské se máme hodně co učit. Není na tom ale nic špatného, jde o historii a tradici, která u nás chybí. Ale pomalu se situace zlepšuje, už se tolik nebojíme být kreativní a začínáme mít sebevědomí i na originální kousky.

Právě proto, že je celá řada skvělých návrhářů i různorodých značek, nepracuji s žádnou striktně exkluzivně. Naopak střídám, prolínam je. Kromě Tatiany jsem třeba před pár let fotila pro značku Infinite s fotografkou Lenkou Hatašovou a pro rok 2019 jsem po pauze byla oslovena znovu. Moc mě to těší. Úplně jinak dělá módu další moje oblíbená návrhářka Gábina Páralová. Fotila jsem i pro ni, nosím její kousky často v civilu a baví mě. Je vidět, že i česká scéna už je hodně pestrá.

S rolí modelky jste se popasovala skvěle. Jaké to je? 

Má Práce modelky je v něčem určitě podobná herectví. Také se musíte vcítit do dané situace, vdechnout jí pocity a myšlenky. Jsem si vědoma toho, co mám zrovna na sobě, když jsou to ležérní modely s nadsázkou, dokážu si s nimi hrát. Takhle vyjímečně si roli modelky užívám, a vždycky mě pobaví, že je to možné, při pohledu do občanky, ale jako profesi bych to nepotřebovala.

Čtete módní magazíny a blogy? 

Ráda bych četla, ale mám na to čas maximálně na toaletě 🙂 nebo kdekoliv při čekání. U zubaře či u kadeřnice. A takhle na mě z knihovny kouká ještě celá řada knih a z netu článků, které mě zajímají, že móda může mít jen dílčí místo.

Je vidět, že z vás čiší ženskost. Můžeme vás někdy potkat i bez podpatků, nebo dokonce v teniskách?

Samozřejmě. Na běžný provoz podpatky nenosím, jen do společnosti, dělají pěkné nožky :-). Tenisky i balerínky je u mě najdou a rozhodně nejsou neopotřebované.

Řídíte se aktuálními trendy?

Teplé a pohodlné svetry a la pytel ráda mám, ale bez ohledu na to, jestli jsou v módě.  Barvy podzimu a zimy také nosím a klidně experimentuji s kombinacemi. Oproti tomu třeba zvířecí vzory mě neoslovily. Zkusila jsem je a zjistila, že mi moc nesluší. A vúbed jsou věci, které moda nemoda k mojí postavě či věku nejdou, tak je samozřejmě nenosím. Móda je inspirace ne diktát.

Jste vždy spokojená s tím, co oblékáte na jevišti?

Kostýmy se vždy řeší dostatečně předem, takže můžeme vše zkonzultovat a poslední, co mě zajímá, je jak vypadám já. Jde o roli.

Pamatujete si, v jakém kostýmu jste se cítila nejlíp/nejhůř?

Asi před 20 lety v Chebu. Hrála jsem tehdy Trojskou Helenu. Ten antický kostým hodně zdůrazňoval ňadra a celkově byl dost odvážný. 🙂  a já byla hodně mladá, no a trvalo mi, než jsem si na sebe v tom kostýmu zvykla.

Byly tu Vánoce. Dostáváte ráda měkké dárky? 

Oblečení ráda dávám i dostávám. Na Vánocích se mi líbí ta forma překvapení a samozřejmě to, že se rodina sejde pohromadě.