4 tipy pro univerzální a udržitelný šatník

Univerzální a udržitelný šatník nestojí jen správném výběru konkrétních kousků, ale také na našem celkovém přístupu k oblékání. Cenné rady a inspiraci nám můžou poskytnout módní ikony, které tento princip už v minulosti prosazovaly, například majitelka butiku Wardrobe Susie Fox. Ta výraz univerzální šatník použila vůbec poprvé. V roce 1985 se k ní pak přidává Donna Karan s kolekcí sestávající pouze ze sedmi částí oděvu.

Nejprve si uvědomte, že sestavujete svůj univerzální šatník, tedy vlastně sobě na míru. A proto zkuste v rámci možností dodržovat následující pravidla.

Spektrum barev

Záleží jak na tónu vaší pleti, tak na preferencích, možnosti kombinace základních barev jsou ale v zásadě dvě, buď do studených nebo do teplých odstínů. Studenými se rozumí černá, bílá a tmavě modrá a teplými hnědá, nude a smetanová. Základní kousky v těchto barvách se pak skvěle kombinují s topy, šaty nebo doplňky v těch výraznějších (Taška Stella McCartney).

stella_mccartney1

Typ postavy

Každé postavě sluší něco jiného. Ženám s širokými boky budou například slušet halenky s širokými rukávy (Chatty) nebo vycpávky opticky rozšiřující ramena. Dámy s plným dekoltem zase nebudou narozdíl od těch méně obdařených chtít nosit objemnou pleteninu.

chatty

Klasické tvary a vzory

Klasické střihy oděvů a tvary obuvi jsou klíčem k eleganci a stylu. Nebojte se ale vyměnit je někdy za extravagantní a hravé varianty. A pozor, univerzální oblečení rozhodně nemusí být jednobarevné, existují totiž dlouhá léta oblíbené vzory, jako pruhy, drobné květy nebo zvířecí motivy, které mnohdy skvěle zastoupí jakýkoliv neutrální odstín (Kotníkové boty Stella McCartney).

stella_mccartney

Kvalitní materiály

Zejména u bot, kabelek a dalších doplňků se vyplatí investovat do opravdu kvalitních materiálů a prověřených značek. Luxusní kabelka z pravé kůže totiž vždy dokáže udělat divy (Abury).

Abury

Foto: Eluxemagazine.com, Chatty.cz