Investovat se dá různě, jak je to s kabelkami, zlatem nebo diamanty?

Sama jsem spíš konzervativní a ráda bych investovala do nemovitostí, ale na to zatím nemám kapitál, snad časem. Na druhou stranu miluji i krásné věci, módu a šperky. A jak řekla Carrie Bradshaw – Mám ráda své peníze tam, kde na ně vidím. Jak mi visí ve skříni. Nákupy kvalitního oblečení ale nejsou investicí, která by nám přinesla vysoké zisky. Jde spíš o to, že pro planetu, naše blízké i sami pro sebe chceme co nejlepší budoucnost.

Moje malé investice

V nejisté době, jakou teď zažíváme, se velmi složitě odhaduje, co poroste na ceně. Nám běžným smrtelníkům se tedy úspěšné investování ještě víc vzdaluje. Určitě se ale nevzdávejte. Jak potvrzují i odborné studie, nejlépe dopadají investice do zálib, toho co vás nejvíc baví a čemu rozumíte. Pro mě to může být například zlato nebo diamanty a jednou třeba i Birkin bag od Hermés.

Kabelky

Investice do kabelek patří mezi alternativní a obecně méně perspektivní, ale pokud módě rozumíte, můžou se vám vyplatit. Starší kabelky od Diora, Chanelu nebo Prady vcelku jednoduše prodáte ve vintage obchodě, pokud jsou tedy bez vad. Jestli ale nepatříte mezi pár tisíc předních znalců, pravděpodobně budete rádi, když se vám vložená částka vrátí. Rekord mezi kabelkami drží právě birkinka, na které už vydělat můžete, jen za poslední rok se její hodnota zvýšila o 13 %. Podle odborníků je to dáno jejím luxusním zpracováním a ikonickým designem.

„Představuje vrchol toho, jak kabelka může vypadat,“ zdůrazňuje Rachel Koffsky, ředitelka prodeje kabelek v aukční síni Christie’s.

Módní doplňky od Hermès jsou přitom dlouhodobě považovány za špičku v kvalitě, které se ostatní výrobci luxusního zboží jen těžko přibližují. „Historie Hermès a řemeslné zpracování jsou těmto kouskům vlastní, což výrazně ovlivňuje poptávku a rovněž hodnotu kabelek,“ doplňuje Koffsky.

Jednou tady třeba bude viset Birkinka

Zlato

Zlaté šperky jsou krásné a hodnotu víceméně neztrácejí, ale zřejmě na nich nezbohatnete. Každý zkušený investor vám poradí spíš zlaté cihly nebo podílové fondy. Na druhou stranu nejvyšší poptávka (asi 50 %) po zlatě je stále ve šperkařství. Právě zlaté šperky mají mnohdy vysokou kulturní hodnotu, jsou symbolem bohatství a luxusu a poptávka po nich se téměř nemění už celá desetiletí.

Zlato miluji ✨💛

Diamanty

Přemýšlím také o diamantech, které mi doporučoval už můj kamarád na střední škole. Dnes patří mezi úspěšné podnikatele a investory. Tehdy byl na začátku a mě nepřesvědčil, ale nedávno jsem objevila program Diamantové jistoty a vážně uvažuji, že do toho půjdu. Znám ho i díky soutěži Miss, se kterou firma spolupracovala na tvorbě korunky.

Vyhovovala by mi forma měsíčního ukládání menších částek, za které si pak můžu diamantové šperky pořídit a navíc možnost získat procenta ze zisku firmy. Lesk a třpyt, to je prostě moje a zároveň patřím mezi konzervativní investory, jak jsem psala už na začátku. Diamanty se mi tedy spolu se zlatem zdají jako nejlepší volba.

Kvalitní víno

A zatím poslední oblastí, na kterou se chci v budoucnu zaměřit, je víno. V zahraničí se do vína i jiného alkoholu investuje zcela běžně, u nás jde zatím spíš o výjimky, ale to neznamená, že by byly zisky tak nízké a že se to do pár let nemůže změnit.

Výhodou českého trhu je, že tu nemusíte investovat desítky tisíc eur, ale na druhou stranu samozřejmě tolik nevyděláte.

A co vy? Dejte mi vědět, jestli pravidelně investujete a případně do čeho.