Jak žít udržitelně a přitom ušetřit

zit_udrzitelne

Většina lidí se mylně domnívá, že žít udržitelně znamená buď vrátit se zpátky na stromy, nebo je to strašně finančně náročné. Věřte, že ani jedno není správně, naopak. Civilizace se určitě vzdávat nemusíte, jen je potřeba vědět, co a kde kupovat, neplýtvat, sharovat a posílat dál.

Klasických pouček, že je lepší si doma uvařit zdravé jídlo, než chodit do restaurace, najdeme všude nespočet. Málokde se ale dozvíme víc informací, natož cokoliv konkrétního.

Kvalitní produkty je náročnější najít, ale méně movití z nás mívají více času, tedy i prostor si vše dohledat. Pokud mezi ně nepatříte, najdete spoustu užitečných informací na specializovaných webech, blozích, na sociálních sítích i v klasických časopisech. Zkuste facebookové skupiny, kde najdete vyzkoušené výrobky i rady přesně vám na míru.

Vybudovat si univerzální udržitelný šatník patří k základním a zároveň nejnáročnějším úkolům na cestě k tomu, jak žít udržitelně. Inspiraci hledejte například v našem návodu: 4 tipy pro udržitelný šatník. Po jeho sestavení máte minimálně napůl vyhráno.

stella_mccartney1

Dalším problémem je kosmetika. Ano, bio varianta má cenu vyšší, ale pokud je kvalitní, vydrží mnohem déle. Dvakrát vyšší cena při třikrát delší době používání se stále vyplatí. Zvětšuje se i výběr dekorativní bio kosmetiky, mezi levnější patří puroBIO nebo Lavera, které seženete na Bioo.cz.

purobio

Biopotraviny pak zasytí více než levné náhražky plné prázdných kalorií. A určitě nemusí jít jen o veganské, raw a podobné na někoho příliš zdravé či moderní pokrmy. Vyberou si i milovníci masa, sladkostí nebo chipsů. Ve slevě je často mají například na Kosik.cz.

biopotraviny

Může se také stát, že potřebujete cokoliv sehnat narychlo. Právě pro tyhle momenty jsou určené secondhandy, bazary nebo služby jako Vinted.