Nové materiály a technologie se opět množí

Inovace, recyklace, technologické pokroky, nové materiály, to nás zkrátka baví! Co nového se děje ve světě módy a designu? Čtěte a uvidíte…

IMG_2450

Jako první novinku tu máme recyklovaný materiál Tyvek® od firmy DuPont®, který zpracovali designéři z We Are Able. Materiál byl použit při výrobě batohu RollTop, který svým vzhledem připomíná zmuchlaný papír. Tyvek® je PET textilie neměnící své vlastnosti ani při extrémních výkyvech teplot.  Odolává při -75 až 118 °C. Látka je nepromokavá, ale zároveň prodyšná. Takže jistě teprve najde široké uplatnění v módním průmyslu.

Dalším materiálem je Piñatex, ananasová netkaná textilie. Firma Ananas Anam přišla na trh s imitací kůže, kterou vyrábí právě z ananasových listů. Celý proces tvorby netkané textilie Piñatex podléhá patentu. Ananasový materiál byl oficiálně představen na výstavě na londýnské univerzitě Royal College of Art v roce 2014. A známe ho už i u nás. Příkladem je česká designérka Eliška Kuchtová, která použila Piñatex ve své diplomové práci „Shoe Up“!, kde se zabývala otázkou udržitelnosti obuvi. Prototypy bot z této textilie představila například Puma, výrobou se zabývají značky Po-Zu a Nae Vegan Shoes a kolekci tašek uvedla třeba firma Ina Koelln.

IMG_2449

Technologie se stále vyvíjejí, a tak není divu, že nových rozměrů nabývají i v propojení s člověkem. Nejen, že existují technologiemi ovládané materiály, jedná se například o metodu EMS (Electrical Muscle Stimulation), která je známá již od 50. let. Kroky jsou řízeny pomocí navigačního systému. Pedro Lopes, vědec a umělec, pak například uvedl projekt, kde předměty (počítačový program) přímo komunikují s osobou. A tak vás třeba plechovka s barvou donutí ji před otevřením protřepat nebo zahledíte-li se do telefonu, navigační systém vás nenechá vrazit do žádné lampy, ani vás nesrazí auto. Světlo na scéně zase dokáže reagovat na dechovou, srdeční a svalovou aktivitu tanečnice.

 

Foto: ananas-anam.com, weareable.cz