Home office (fashion) inspo 2020

Když jsem se před rokem rozhodla odejít ze zaměstnání na volnou nohu, moc jsem se těšila na home office. Na to, že nebudu muset každý den jezdit hodinu po Praze a nebudu z toho unavená už při příchodu do práce. Budu jezdit jen na schůzky, které si pokaždé domluvím nejdřív na 10.00, abych si stihla v klidu vypít kávu a hlavně se pěkně obléct a namalovat.

Je potřeba si najít čas i na relax

Vůbec by mě nenapadlo, že za rok už bude práce z domova standardem i v mnoha firmách, nejen výsadou nás freelancerů. Kdybych znala ekonomické předpovědi pro rok 2020, možná bych svoje místo v kanceláři ještě neopouštěla, ale asi dobře, že jsem nic netušila. Mám jednu zásadu, která hodně pomáhá nejen nám váhám – svých rozhodnutí zpětně nelituju. Každopádně jsem za rok práce z domova přišla na to, že nejtěžší je oddělit pracovní a osobní život. Zjistila jsem, jak na domácí fashion šatník a co mi pomáhá, abych byla produktivní a zároveň měla i čas relaxovat. Právě o tyhle tipy se s vámi chci podělit.

Co nosit a jaký zvolit make-up?

Pohodlí především – nejsem úplně typ na tepláky a mikinu, tak je střídám se svetry a volnými džínami nebo trendy paperback kalhotami, Svetry vybírám zásadně z přírodních materiálů, hřejivé a nekousavé. Doma máme v zimě maximálně 22 stupňů, takže jen na tričko to není. Naopak v létě nedám dopustit na lehké bavlněné šaty. Na videohovory jsem si poslední dobou oblíbila třeba krátký svetřík, který jsem zachránila v sekáči, ale venku bych v něm mohla nastydnout. 🙂 Ráda nosím i různé límečky do svetrů. Skvěle vypadá i nějaký větší šperk – náhrdelník nebo větší náušnice pěkně rozzáří a zvýrazní obličej. Pokud stále nevíte, tak mrkněte na Frangipani.cz, kde vám prozradí, jak na kameře vypadat vždycky dobře. Romana a Miruša jsou skvělé odbornice hlavně na kosmetiku. A pěkné fashion inspirace na práci z domova najdete i u další blogerky – Nikoly Knížkové, díky které jsem si i já objednala pletenou vestu. 🙂

Pyžamo nebrat, to spíš pohodlný kabátek

A když už jsme u doplňků, běžně nosím čočky, ale večer je často měním za brýle, aby si oči odpočinuly. A přes den se mi teď osvědčily zase brýle proti modrému světlu, které mám od Ray Ban. Vždycky jsem tuhle značku chtěla, protože podle mě jako jedna z mála vyrábí modely, které sluší všem. Nenapadlo mě, že můj první model od nich bude zrovna proti modrému světlu, ale vlastně proč ne. Chtěla jsem si ho koupit už skoro dva roky.

Vybrala jsem si výrazné Ray Ban everglasses

Vždycky se po ranní hygieně i navoním, abych si opravdu připadala jako v práci. Teď jsem si zamilovala přírodní vůni Zmyselná od Dulcia.sk. A většinou se jemně líčím, protože buď se jdu jen projít ven, nebo mám nějaké pochůzky, případně je na programu videohovor. Preferuju jemný a decentní make-up, ale užívám si rtěnky, které teď jinak pod rouškou nejsou vidět. Tak proč je nevyužít aspoň doma nebo na procházce.

Strikně si hlídat čas a mít povinné pauzy

Čas na homeoffice utíká strašně rychle, říkáte si ještě tohle, pak tamto a hned je 11 v noci. Doporučuji tedy používat nástroje na měření času. Sama mám ráda Toggl, ale prý je dobrý i Evehour nebo Timely. Jeden klient reporty z Togglu vyžadoval a mně se osvědčil natolik, že jsem ho začala využívat všude, i když mám třeba měsíční paušál nebo odměnu za normostranu, je dobré vědět, kolik času čím strávíte.

Plánuju, ale nepřeháním to, v plánu se počítá i s mnoha přestávkami. Už se mi totiž několikrát osvědčilo, že není dobré jet nadoraz. Když to jeden den přeženu nebo mám nějaký deadline a prostě nestíhám, klidně pracuju od 9 až do půlnoci, jen s pauzami na jídlo. Druhý den jsem ale nepoužitelná a buď nenapíšu vůbec nic, nebo to stojí za houby. 🙂 Sice na to existují různá energetická cvičení, vyzkoušela jsem například toto, ale radši takovým situacím předcházejte.

Podle mě je důležité vyjít aspoň na chvíli ven, často to spojím s nákupem nebo vyzvednutím zásilek. Jindy samozřejmě jezdím často do centra, ale aktuálně mám na mysli homeoffice v lockdownu,

Změna prostředí

Občasná práce z kavárny mi pomáhala v kreativitě. Velké množství podnětů vám sice nedovolí soustředit se plně na psaní, ale napadnou vás tam zaručeně zajímavější myšlenky než ve známém a tichém domácím prostředí. Nebo u vás to funguje jinak? Dějte mi vědět. Teď mi pomůže vyjít s notesem na balkon nebo do parku a spousta nápadů přichází třeba i při cestách vlakem. A ano, ve sprše samozřejmě taky! 🙂

Nemilý stačí třeba jet vlakem na nákup a hned přijdou nové nápady

Místo pro práci vs. na relax

Práci z postele jsem řekla ne ještě jako zaměstnanec. Když jsem tam vyřizovala emaily, akorát jsem byla zbytečně ve stresu a nemohla jsem usnout. Celodenní práce v pyžamu pro mě také není to pravá. Stále tak mám pocit, že vlastně nic dělat nemusím a pak se divím, jak absolutně nestíhám. Proto radím strikně oddělit místo, kde pracujete, od toho pro relax a volný čas, i kdyby to měla v malém bytě být jen vedlejší židle, pořád lepší než nic.

Nikdy nepracujte z postele

Jinak je super pracovní koutek na světlém a klidném místě. Stačí malý stoleček a pohodlná pracovní židle. Pak už je jen na vás, jestli si ho vyzdobíte květinami, fotkami nebo třeba cedulemi plnými motivačních citátů. Na podzimní večery se hodí i lampička a v létě zase musím mít na stole karafu na vodu. Dobrá káva samozřejmě nesmí chybět nikdy

Máte homeoffice? Co oblékáte a jak to zvládáte? Dejte mi vědět třeba na Instagramu.