Horké léto ve slovinských Alpách

Proč občas nevyměnit moře za hory a neutéct největším vedrům. Dřív jsme nejradši trávili horké léto u vody a ani nás nenapadlo, že stejně hezky by mohlo být i ve vysokých nadmořských výškách. Vzduch v Julských Alpách je čistý a příjemný, i v době, kdy už se ve městech nedá dýchat. Hlavně to tam ale vypadá moc krásně. Jak pravil náš učitel na Estetiku v kontextu filozofie: Z pohledu na Alpy vyvstává vznešeno. ? A já mu musím dát za pravdu.

Hory se zasněženými vrcholky tyčící se do neskutečné výše nad kouzelnými jezery a okolní panenská příroda dělají ze slovinských Alp stále oblíbenější destinaci. Prostě ideální místo pro pomalé cestování plné relaxu v přírodě. Energii z téhle cesty budete čerpat ještě dlouho. Pokud je chcete navštívit, pospěšte si, než tam budou všude zástupy Čechů, Němců, Slovinců i Holanďanů čekat obrovské fronty na všechno a ceny půjdou nahoru. Zapomněla bych zmínit podmanivé vodopády s průzračnými jezírky, které se pravidelně objevují i ve slovinských reklamách. Kouká se na ně totiž zatraceně dobře.

A ještě než budu pokračovat, dovolím si malou odbočku. Horko je prvním tématem miniseriálu článků, který jsme se rozhodli psát společně s dalšími blogerkami. Nezapomeňte mrknout i k nim. Najdete tam zážitky z letních výletů, recepty na osvěžení, knižní recenze apod. A o jaké blogerky konkrétně jde? Zapojily se: Lucka Stefani, MíšaMayaVerčaKikaMíšaAnna, Iveta .

Pohled na Triglav

Doporučuji navštívit menší Slap Virje a větší Slap Boka pár desítek minut pěšky od městečka Bovec. Ještě se tam můžete vypravit na kole, autem to má smysl jedině, pokud cestujete z větší dálky. K prvnímu zmiňovanému vodopádu jsme došli už asi v 8 ráno, takže jsme ho měli jen sami pro sebe, prostě luxus. Kam se hrabe privátní vířivka. A zase se dostáváme k tomu, jak se zchladit v horku. 🙂 Někdo z místních si tu permanentně nechává ručník a nejspíš se v časných ranních nebo pozdních večerních hodinách zchlazuje ledovou vodou.

K většímu vodopádu pak vede krásná cesta. Samotný Slap Boka je dost daleko, ale fotku si stejně uděláte hezkou a navíc i cesta je přece cíl. Procházet budete okolo řeky Soči, velice oblíbené mezi českými i slovinskými vodáky. 

Průzračnost sama ?

Restaurace u řeky 

Cestou na velký vodopád jsme zaslechli češtinu, tak jsme si říkali, že asi budou mít dobré pivo. 🙂 Pivo ušlo, točili Laško, miśtní klasika. Jídlo nás ale nenadchlo. Polívka řídká, základ nejspíš z prášku, takže další chod už jsme si nedali.

Kavárna Bovec

V téhle kavárno-cukrárně jsme si připadali v 7 ráno jako někde v Albánii, kam jsme vlastně původně chtěli jet. 🙂 Nejspíš ale byl problém v tom, že jsme dorazili tak brzy. Za rozbřesku tu seděli jen dělníci, kdežto během dne sem chodili turisti na kávu a výbornou zmrzlinu. Jak jsme ale konstatovali, jih Slovinska je naštěstí Itálii natolik blízko, že tu umí výborné kafe i zmrzku. Opulentní snídaně a ovesné mlíčko (nebo které je teď zrovna in v pražských Holešovicích) tady ale nečekejte.

Outfit na procházku městem i na večeři

Felix Burger Bovec

Tady si přijdou na své jak milovníci vyzrálého hovězího, tak zapřísáhlí vegani. Jde prostě o takový moderní a cool hipsta podnik. Číšník je sexy týpek a umí perfektně anglicky. Ceny mají na místní poměry lehce nadprůměrné. Burger s pitím vyjde asi na 10 eur a jako na Letné nebo v Holešovicích si naopak připadat budete. Vychlazený fashion drink typu Prosecco nebo Aperol je samozřejmostí 🙂

Přímo sám Felix Burger a výborné červené

Kavárna pod vodopádem Peričnik

Presso nemá chybu jako všude v okolí a krásně se ze zahrádky kouká na okolní hory. Jinak je to ale bída. Ke kafíčku nic nemají a když si tam dáte svoje ovoce, paní na vás skoro volá policii, že jí tam nebudete nechávat šlupky. Sorry jako, když tam nekoupíte ani oříšek k zakousnutí. 😀 Jinak má ale tahle chata dokonale strategickou pozici pro výstup na Triglav a samozřejmě i na focení. U vody v nejbližším okolí to taky nevypadá vůbec špatně.

Pizzeria a restaurace Krajnska Góra

Výbornou pizzu i mořské plody nebo mleté maso podávají v restauraci Kotnik. Dá se tu dobře zaparkovat a pokud potřebujete dokoupit zásoby na další dny, za dvě minuty se pěšky dostanete k místnímu supermarketu.

Číšník vám doporučí pizzu, umí dobře anglicky a rád si povídá o Češích. Samozřejmě vám nezapomene aspoň 3x pochválit váš výběr, ať už si objednáte cokoli. Ceny se pohybují okolo průměru. Jídlo vám přinesou rychle a zůstanou stejně milí po celou dobu vaší návštěvy. 🙂

Triglav

Ne, nedá se vyjít za 1 den, když jste ubytování hodinu a půl jízdy od parkoviště.  Bez helem a maček to taky nedoporučuji zkoušet. Nahoru vede několik cest. My si vybrali tu od chaty vedoucí okolo. Když se dostanete přes řeku plnou ledu i v červenci, dostáváte se na skalnatou část, kde už se chvílemi musíte držet i rukama a navíc dávat pozor, aby nepřiletěl nějaký ten kamínek. Šli jsme takhle asi půl hodiny, ale když jsme zjistili, že jsme sami bez jakéhokoli vybavení, radši jsme toho nechali. Fotka se bohužel nepovedla, telefon se asi bál a chvíli stávkoval, po tom, co ho zasáhla voda z ledovce.

Nahoru se vyplatí vyrazit brzy ráno

Restaurace a penzion Hedvika Kal-Koritnica

To bylo naše ubytování, které můžu všemi 10 doporučit. Udělají vám výbornou snídani a i večeře jsou na jedničku. Každý den mají večer úplně plno. Pokud jde o bydlení, tak je to pěkná opravené chata. Občasný nedostatek teplé vody a slabou Wi-Fi kompenzuje moc milý majitel a příznivá cena. Navíc to máte blízko do všech krásných míst Triglavského národního parku. 

Jezera Bled a Bohinj

Rájem všech instagrammerů se za poslední roky stala jezera Bled a Bohinj. Bled poznáte podle romantického ostrůvku s kostelem uprostřed. Za návštěvu ale stojí obě místa. Na Bledu si prý dáte lepší zmrzlinu a taky je tu víc zeleně, která poskytuje příjemný stín k projížďkám na kole po okolí a trochu soukromí pro koupání a plavby. V jeho průzračné vodě se krásně odrážejí hory a plave tam spousta rybek. Bled je zase  fotogenický snad ze všech stran. 

Úchvatná příroda

Oblečení a doplňky 

Na túry nezapomeňte kvalitní boty. Já ty svoje po 5 letech téměř “dodělala”. Ještě je donosím na zahrádku apod. Na nic velkého už to ale nebude. Pozor na vysoké rozdíly mezi teplotami. Radši vždycky beru víc vrstev než míň. Nížinám totiž kolikrát vládne horké léto a na hřebenech je 15 stupňů.

Jinak k jezerům a vodopádům nezapomeňte na stylové plavky (od pruhovaných a květovaných až po nepraktické sexy monokiny nebo kalhotky s vysokým pasem) a samozejmě doplňky. Slamáky a slaměné kabelky pořád letí. Pokud jste fanoušci obřích plastových lehátek, kruhů, člunů apod., nezapomeňte, že od pelikánů a unicornů se pomalu přechází na drinky (nafukovací), pizzy, ovoce a další jídlo. Naštěstí tohle jde úplně mimo mě.

Máme jezero jen pro sebe

Nákupy

Suvenýry koupíte cestou na Triglav, třeba ve stánku na kopci mezi Bovcem a Krajnskou Górou. Z toho se zároveň i skvěle fotí. Večer před západem slunce tam postávalo hned několik fotonadšenců na různých místech. Případně v supermarketech mají výbornou medovinu a ucházející vína. Rodiče si to každopádně pochvalovali. 

Nákupy oblečení si nechte spíš do nedaleké Itálie. My tam mířili rovnou na dalších pár dní dovolené, takže jsme to neřešili. Jinak jste ale v Terstu do 2 hodin. Čekala jsem dražší značkové sportovní oblečení, jaké koupíte třeba v našem Špindlu nebo v Rakousku a Itálii. Každopádně zatím jsou asi Slovinci nezkažení a nechtějí zbohatnout na předražených ložiscích nebo ví, že z Čechů by stejně nic nedostali. A jiní turisté tam snad ani v takovém množství nejezdí. 

TIP: Nad vesnicí Kal-Koritnica najdete pár méně známých kopců. Nepotkáte tam tolik turistů, ale zato tam nejspíš natrefíte na roztomilé kozy stejně jako my. Navíc pořídíte fotky s neohranými výhledy 🙂

Kozy 🙂

Vy jste už ve Slovinsku byli? Zajímá mě, jak se vám tam líbilo a jestli se do Julských Alp chystáte znovu.

Soutěžím s Mall.cz.

Why not change the sea for mountains sometimes and run away from the heat. We used to spend part of August by the sea and we never thought it could be just as nice at high altitudes. The air in the Slovenian Alps is clean and pleasant, even at a time when you almost can’t breathe in cities. And it looks very beautiful there. As our teacher of Aesthetics in Philosophy said that: Magnificence arises from the perspective of the Alps. ? And I have to agree with him.

Closer to the top of Triglav

Mountains with snow-capped peaks towering above the magical lakes and the surrounding virgin nature make the Slovenian Alps an increasingly popular destination. Just an ideal place for slow travel full of relaxation in nature. You will draw energy from this journey for a long time. If you want to visitthis place, hurry up before the crowds of Czechs, Germans, Slovenians or Dutch comes and prices goes up. I would forget to mention the captivating waterfalls with clear lakes that appear regularly in Slovenian commercials. They look damn good.

And before the story continues, let me tell you about our small project. Heat is the first topic of the mini-series of articles that we decided to write together with other bloggers. Don’t forget to take a look at them. You will find experiences from summer trips, recipes for refreshment, book reviews, etc. And who are the bloggers? Lucka Stefani, Misa, Maya, Verca, Kika, Misa, Anna and Iveta.

I recommend visiting smaller watterfall Slap Virje and the larger Slap Boka a few tens of minutes from the town of Bovec. You can still go there by bike, by car it makes sense only if you travel from a long distance. We reached the first waterfall at about 8 am, so we had it all for ourselves, simply luxury. Better than a private whirlpool. And again we can speak about how to cool in the heat. One of the locals keeps a towel here permanently and is likely to cool off with icy water in the early morning or late evening.

A beautiful way then leads to the larger waterfall. Slap Boka itself is far enough, but you will take a nice photo anyway. You will walk along the Soča River, very popular among Czech and Slovenian paddlers.

Restaurant by the river

On the way to the big waterfall, we heard Czech, so we thought that they would have a good beer. 🙂 Beer wasn´t bad, Laško, a local classic. But the food didn´t impress us. Soup like a water, probably powdered base, so we have no further course.

Bovec Café

In this café-patisserie we felt at 7 am like somewhere in Albania, where we originally wanted to go. 🙂 Probably the problem was that we arrived so soon. Early in the morning, only the workers sat here, while during the day tourists came for a coffee and delicious ice cream. Fortunately, as we have said, the south of Slovenia is so close to Italy, so they can make excellent coffee and ice cream. However, do not expect opulent brunch and oatmeal (or which is currently in Prague’s Holešovice district) here.

Felix Burger Bovec

Here, both lovers of  beef and strict vegans will find what they like. It’s such a modern and cool hipsta bistro. The waiter is a sexy guy and can speak English perfectly. Prices are slightly above average for local conditions. Burger with a drink costs about 10 euros but it worth it to feel like in Letna or Holesovice in Prague. Cool fashion drink as a Prosecco or Aperol is a must of course 🙂

Café under Peričnik falls

Presso is fantastic as everywhere in this area and everything looks beautifully from the garden to the surrounding mountains. Otherwise it is misery. They have nothing to eat with the coffee, and when you want to eat your fruit there, the lady almost calls the police not to leave the waste in her dustbin. Sorry, not sorry: D Otherwise, this cottage has a perfectly strategic position for climbing Triglav and of course for taking pictures. It also doesn’t look bad around the water nearby.

Pizzeria and restaurant Krajnska Góra

They also serve delicious pizza and seafood or minced meat in the Kotnik restaurant. You can park easily here and if you need to buy supplies for the next day, you can walk to the local supermarket in two minutes.T

The waiter recommends you pizza :). He speaks good English and likes to talk about Czechs. Of course, he won’t forget to praise your choice at least 3 times, whatever you order. Prices are average. They bring you food quickly and stay just as nice throughout your visit. 🙂

Triglav

No, you can’t get therein 1 day when you’re staying an hour and a half away from the parking. I also don’t recommend trying it without helmets and other equipment. There are several ways up. We chose the one from the cottage Aljažev Dom. When you cross the river full of ice even in July, you get to the rocky part, where you have to hold with your hands and at the same time be careful of the stones. We walked like this for about half an hour, but when we found out we were alone without any equipment, so we’d better stop. Unfortunately, my phone was probably afraid and was striking for a while after being hit by water from the glacier. That’s why I don’t have any photos from the top.

Bled and Bohinj

The lakes of Bled and Bohinj have become a paradise for all instagrammers in recent years. Bled can be identified by a romantic island with a church in the middle. But it is worth visiting both places. Bled is said to have a better ice cream and there is more green, which provides a pleasant shade for cycling around and some privacy for swimming and cruises. In its clear water, the mountains are beautifully reflected and a lot of fish floats there. And Bled? It’s photogenic from all sides.

Clothes and accessories

Don’t forget high quality shoes for hiking tours. I have almost finished mine after 5 years. I will bring them to the garden, etc. But unfortunately their trips season is over. Beware also of high temperature differences. I always take more layers than less. While you are sunbathing at the lake in a hot weather, it can be around 15 degrees in the mountains.

And if you are a fan of those big plastic creatures, don’t forget to take them with you. It’s really not my cup of tea. But I heard that unicorns and flamingos are slowly replaced by proseccos, pizzas, pineapples and other plastic food. Yum!. I rather take with me natural accessories like a straw hat and handbag.

Shopping

Triglav National Park is really not a good place for fashion lovers. You should go to Italy, The border is less than 2 hours far by car. They don’t even try to sell expensive sporty clothes as we know from Krkonoše or Austrian Alps. However I think this commercial style will come there too very soon. If you want some souvenirs, I would recommend Mead from a supermarkets and postcards from a small shop on a hill between Bovec and Krajnska Gora. This place seems to be very good for taking photos too. Ideally during sunrise or sunset.

Restaurant and guesthouse Hedvika

This was our accommodation, which I can really recommend . They will make you a delicious breakfast and dinner is also great. The restaurant was full every eveninf. Regarding housing, it’s a nice repaired cottage. Occasional lack of hot water and bad Wi-Fi connections compensates very nice owner and favorable price. Moreover, it’s close to all the beautiful places of Triglav National Park.

TIP: Above the village of Kal-Koritnica you will find a few less known hills. Not many tourists go there, but you will probably find cute goats there just like us. Good thing is that, you can take photos with beautiful unknown views 🙂

Have you ever been to Slovenia? And how did you like it? Let me know 😉