Jak fast fashion ovlivňuje naši psychiku?

Duševní zdraví nás všech dostává v poslední době hodně zabrat, a tak se snažíme dělat si drobné radosti, Alespoň já to tak mám. Jen už mě těší jiné věci než v době před 10 lety, kdy mi skoro na všechny problémy pomáhala shopping therapy. Bohužel ale jen na pár hodin, jak jsem naštěstí brzy zjistila. Materiální věci včetně fast fashion nám můžou krátkodobě zvednout náladu, ale pocit štěstí spojený s hlubšímu prožitky chybí. Naopak brzy tyto impulzivní a bezúčelné nákupy vedou k nespokojenosti, frustraci a depresím. Proč tomu tak je a jak se bránit? 

Jiné jen to se slow fashion kousky nebo úlovky ze sekáče, které mi dělají radost roky. Na některé jsem musela dlouho šetřit, jiné jsem našla na cestách. Zkrátka mají za sebou nějaký příběh a teď se mnou žijí ten můj. 

Naopak rychlá móda ovlivňuje naše duševní zdraví negativně, možná více, než si dokážete představit. Dokazují to i data v odborných studiích, ze kterých jsem se vám snažila vybrat to nejzajímavější. A je to logické. Průmysl, který znečišťuje naši planetu 1,2 miliardami Co2 ročně pomalu ničí i nás samotné, hned několika způsoby. Naštěstí máme vždy na výběr a existují i lepší řešení depresí a úzkosti než nakoupit si další tuny nekvalitního oblečení. Třeba si (nechat) opravit oblíbený kousek, zajít na slow fashion workshop nebo jen na procházku. Foto: Ve stylu Sofie

Pojďme se ale teď podívat, jak levná móda psychické potíže způsobuje a zhoršuje.

Velký tlak sociálních médií

Bez sociálních sítí se už dnes neobejdeme. Neustále tam něco sdílíme a hlavně konzumujeme obsah ostatních.

A taky míváme FOMO (fear of missing out neboli strach, že nám něco uteče). Módní řetězce toho využívají a trendy masově šíří právě přes Instagram, Tik Tok nebo Facebook. Třeba ultra fast fashion jako Boohoo, Fashion Nova či Shein postavily svůj úspěch právě na Instagramu, kde můžou představovat ne jednu kolekci za sezónu nebo za měsíc, ale za týden. A potíž je v tom, že takhle rychlou módu nikdy nedostihnete. Jednu věc si koupíte a za dva dny budete potřebovat další. Je to zkrátka začarovaný kruh. 

Ekologická a etická odpovědnost

Problémy s nakupováním jsou ale jen jednou stranou mince. Zapomínat nesmíme ani na ekologickou a etickou odpovědnost. Pocity beznaděje v nás můžou vyvolávat strašné podmínky šiček a dělníků i ekologické dopady nepředstavitelného plýtvání a používání obrovského množství chemie. Běžně se už setkáme také s pojmem klimatická úzkost, kterou trpí hlavně generace Z.

Foto: Pavla Vomastková

Jak z toho ven?

Řešením může být zmiňovaná slow fashion, kde celý systém funguje jinak. Kvalita převažuje nad kvantitou a uvědomělá výroba nad nadprodukcí. Jen pozor na „udržitelné řady“ fast fashion řetězců, ty jsou už z podstaty věci naprosto nesmyslné. V každém případě opravdové slow fashion kousky vydrží spoustu let a díky nadčasovému designu vás budou stále bavit. V ideálním případě pocházejí od lokálních tvůrců. A kdo ví, třeba vám i zlepší náladu v těžkých chvílích. 🙂 Jakmile se s nimi něco stane, nemusíte je hned vyhazovat. Dají se zašít, opravit nebo upcyklovat.

Názor odborníka

„Myslím, že lidé často hledají krátkodobé řešení svých potíží. Zalepit váš problém záplatou je ale pouze dočasné řešení a nikdy nebude fungovat, což ostatně asi pociťujete, jen si to možná nechcete přiznat. A právě vaše unáhlené nákupy jsou pak ty věci ve vašich skříních, které nikdy nenosíte. Vlastně to ani moc nebolí, v případě fast fashion máte dokonce často pocit, jak dobře jste nakoupili.

Prakticky to může fungovat i jako negativní vzorec. Je mi smutno = něco si koupím = “vyřeším situaci”, ale opak je pravdou. Pravděpodobně totiž jde o vzorec, kterým se řídí většina z nás, a tedy – nejsem dost dobrá. Proto je mnoho lidí závislých na impulzivních a/nebo neuvážených nákupech. Myslí si, že v očích ostatních jejich hodnota stoupne, když “budou zapadat”. Důležitější ale je zapracovat na svých problémech do hloubky a zbavit se vnitřních negativních přesvědčení, která nám škodí. Teprve pak nebudeme mít potřebu nikomu nic dokazovat,“ říká koučka stylu Kristýna Máchová.