Jak jsem se dostala k lokální módě a slow fashion?

Hedvábné gumičky Scrunchie.cz, Fotograf: Fotodobias.cz

V rámci živého vysílání na IGTV a pak I v během růmky se slečnami z @rewearujto jsme se dostali k mým začátkům s českou a udržitelnou módou. Jako milovnice psaného slova bych vám to ale ráda sdělila I tady. Snad vás budou moje začátky zajímat a třeba se zamyslíte I nad vaším vztahem k módě a nákupním chováním.

Skutečná cena našeho oblečení

Teď pracuji hlavně jako copywriter a správce sociálních sítí a k tomu mám fashion blog a profil na Instagramu. O udržitelnou módu jsem se ale začala zajímat už během studií, a to díky modelingu. Chodila jsem hodně přehlídek pro české designéry a ráda jsem je občas podpořila nákupem. Neměla jsem ale tolik peněz, a tak jsem nakupovala I ve fast fashion řetězcích. A začalo mě překvapovat, že ve slevách tam koupím kalhoty třeba I za 30 Kč. Porovnávala jsem to totiž právě s prací módních návrhářů, kteří jedny kalhoty vytvářeli několik dní – od návrhu po šití. A přitom jsem viděla, že se tím v začátcích ani neuživí, přestože je prodávají za několik tisíc Kč.

Svetr ze sekáče asi za 50,- – Brumla.cz

Kombinace secondhandu a slow fashion kousků

Při hledání podkladů pro blog jsem se dostala k prvním článkům a třeba i k filmu True Cost, který jsem asi před 5 lety viděla díky promítání úžasného slow fashion obchodu Nila. Všem tento film rozhodně doporučuji. V každém případě jsem zjistila, jak je módní byznys špinavý, neetický a neekologický, ale naštěstí jsem našla alespoň částečné řešení, a to právě v udržitelné a lokální módě a také v secondhandech. Nové udržitelné kousky bohužel nejsou nejlevnější, jeden jsem si mohla dovolit třeba jednou za čtvrt roku, a tak jsem směřovala do secondhandů.

Cool instasekáč nebo hrabárna?

I když už nejsem student a financí mám víc, doteď oblečení z druhé ruky ráda kombinuji s novým. V hrabárnách hledám hlavně šaty, košile nebo teď v zimě svetry, ale narazila jsem už I na krásné naprosto nenošené lodičky, padnoucí džíny nebo třeba pěkný kožený pásek. V těch vymazlených instasekáčích zase občas koupím luxusní kabelku nebo třeba kabát.

Módní doplňky jako skvělý začátek

Pochopila jsem, že já asi nikdy nebudu umět udržitelnou módu tvořit. Zkrátka nejsem zručná, mým maximem jsou třeba pratelné odličovací tamponky nebo upcyklované scrunchies ušité ručně. V poslední době jsem si ale oblíbila hedvábné gumičky ze Scrunchie.cz, které ty moje výrazně předčí, a to jak designem, tak kvalitou a pružností. A právě módní doplňky mi přijdou pro začátek s lokální a udržitelnou módou ideální. Jsou totiž cenově dostupné a dokážou každá outfit neuvěřitelně pozvednout. Souhlasíte?

Od secondhandu po upcycling

V sekáčích jsme s mamkou nakupovaly už před 20 lety a mnohdy to nebylo jen kvůli penězům. Spousta věcí odtamtud vydržela víc než nové kousky. Jedno černé tričko jsem vyhodila teprve asi před 3 lety, a to jsem ho měla asi od 15, takže přes 10 let. Kromě klasického nakupování v secondhandech se ale v poslední době stává trendem (alespoň v mojí sociální bublině) i upcyklace, tedy. Upcyclingu se věnují právě například slečny z @rewearujto i další tvůrci. S mnoha z nich jsem dělala rozhovory tady na blogu nebo na Instagram TV.

PS. Zaznamenali jste kauzu šperků upcykovaných z konflíků od značky Chanel? Co si o tom myslíte? Podle mě nejde o padělky, ale o kreativní upcycling, který by měl být bez problému…

Bunda z Gabriela outlet na Facebooku a vintage šaty z Milána

A určitě mi dejte vědět, jak jste se zodpovědným přístupem k módě začali vy?