Jak v této době získat víc energie a radosti ze života?

Doba je zvláštní a kolem mě bohužel přibývá lidí s psychickými problémy. Upřímně se tomu nedivím, ale snažím se jim pomoct a hlavně zůstat pozitivní, alespoň tedy po duševní stránce. 🙂 Na podzim jsem byla z druhé vlny i já hodně přepadlá. Výrazně se mi snížil úvazek v práci pro obchodní centra, která mě hodně baví. A tak jsem hledala cesty, jak si zlepšit náladu a zahnat chmury. 

Vzpomínám a přivolávám lepší zítřky

Dobrá káva, procházky nebo občasné online nákupy v secondhandech jsou moje jistota, ale občas potřebuji něco navíc. Rozhodla jsem se tedy vyzkoušet online program Veroniky Hanzlíkové “Podpora a mentoring pro unavené ženy”. Aktuálně má název “Nakopněte svoji energii, protože s únavou se potýkáme skoro všechny, ale jde o to nabrat sílu a porazit ji. 🙂 V první vlně jsem se spíš vzdělávala a k těmto typům kurzů jsem byla skeptická, ale právě v říjnu jsem cítila, že něco podobného potřebuju. A musím říct, že to byla skvělá volba.

Každé všední ráno jsem se těšila, co se ten den naučím nového. Nebylo ale potřeba všechno stihnout hned, ani já někdy kolikrát neměla čas. K tomu, co vás zaujalo, jste se mohli vrátit třeba o víkendu nebo kdykoli jindy.

Co mi konkrétně online program dal? Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací o stravě, cvičení i různých relaxačních metodách. Hodně mě bavily výživové tipy a úplně nejzajímavější byla strava podle ročních období. Je vidět, že Veronika je opravdová odbornice na výživu a kromě obecných tipů vám skvěle poradí i individuálně.

Tento typ stravování souvisí s tradiční čínskou medicínou, podle které se částečně řídí moje mamka a většinou úspěšně. Na podzim tedy tíhneme k polévkám s doměkka uvařenou zeleninou a v létě jsou zase lepší saláty ze syrové zeleniny. Nejspíš se vám to zdá jako samozřejmost, ale právě takové maličkosti nám často pomáhají k lepšímu fyzickému i duševnímu zdraví.

A kromě stravy se řešilo například oblíbené otužování. Já si ale jen ověřila, že pro mě není, snad s výjimkou vlahé sprchy. Naopak vědomá chůze naboso mě začala bavit ještě víc. V létě už roky vyhledávám trávníky, kde se můžu projít bez bot, podobně jako Pretty Woman a její “strýček”. 🙂 A na zimu jsem si už před minulými Vánoci pořídila barefoot boty, které můžu doporučit každému, kdo má problém se zády. Pár tisíc sice stojí, ale vydrží opravdu hodně. Po roce a půl jsou ty moje jako nové.

Samozřejmě jen chůze naboso nestačí, kromě toho jsem se díky programu opět rozhodla pravidelně cvičit. Bohužel teď nemůžu chodit na masáže s bemer terapií, jak bych potřebovala, a tak mi právě protahování a procházky pomáhají, abych mohla pracovat a sedět 8 hodin denně u počítače. 

Od podzimu se mi navíc neukázal ekzém, který mě trápil posledních 8 let, tedy od doby, co jsem v Praze. A v zimě býval vždycky horší. Celkově se o mém boji s atopií rozepíšu zase jindy, ale každopádně i toto je důkaz, že mi program prospěl.

Začala jsem už na podzim 🙂

Nakonec chci zmínit moje oblíbené ženské téma, které tady plánuji příště rozebrat víc do hloubky. Tentokrát ale jen krátce, částečně jsem se i díky programu naučila přijímat měsíční  cyklus jako dar, s menstruací přehnaně nebojovat, ale přijímat ji. Dřív jsem mívala obrovské bolesti, ale teď zvládám svoje dny mnohem lépe a špatně mi bývá, jen když mám zrovna v tu dobu nějaké další zdravotní problémy. Jinak už můžu normálně fungovat.

Pokud vás to zaujalo, Veronika bude mít brzy další termín programu, takže určitě doporučuji se zúčastnit.

Co pomáhá vám? A absolvovali jste někdy podobný “kurz”?