Jaká bude česká móda a slow fashion po koronaviru

Opatření proti šíření koronaviru ovlivnila všechno, nevyhla se ani české módě a slow fashion. Některé obchody už jsou otevřené, zatím se nemůže oblečení zkoušet, ale to není zásadní problém. Důležitější bude dlouhodobé hledisko, jak rychle se zákazníci do prodejen vrátí, za co a zda vůbec budou ochotní utrácet, jestli značky využijí změnu ve svůj prospěch atd.

Lamy se chovají kvůli vlně. A nejen alpaky 🙂
Foto: Dascha photography – Dáša Písaříková
Šaty: Šaty na jedničku

Samozřejmě teprve časem uvidíme, jak se všechno vyvine, ale už teď se na budoucnost slow fashion objevují různé názory. Nechtěla jsem tu psát jen svoje odhady, proto jsem se podívala na zahraniční průzkumy, zeptala jsem se vás jako spotřebitelů a také jsem se zajímala o pohled samotných lokálních návrhářů.

Myslím, že pribudne veľa nových záujemcov o slow fashion, pretože počas koronaviru máme možnost vidieť, ako sme všetci prepojení. Táto situácia mi priniesla viac pokoja a času na kľudné premýšľanie, čo ďalej. Nemám zamestnancova ani veľké závazky, takže som ok a myslím na všetkých, ktorí to majú komplikovanějšie,“ říká slovenská návrhářka Mária , která působí v Praze a pod značkou Majoranka.com tvoří pomalou módu zaměřenou na krásné a multifunkční kousky.

Výsledky ankety na mém Instagramu vyšly celkově optimisticky, ale je potřeba počítat s velkou statistickou chybou, protože odpovědí bylo jen okolo 50. Každopádně většina z vás věří, že lokální a udržitelná móda nepůjde stranou. Dokonce ji teď plánuje nakupovat o 20 % víc lidí. Skoro dvě třetiny z nich počítají s nižším rozpočtem na nákupy, přesto ale budou ochotní dát prostor novým značkám. 95 % dotázaných ale radši nakoupí méně kvalitního oblečení.

Šaty na jedničku
Foto: Dascha photography

Studie a průzkumy ze světa mají podobně pozitivní náhled na věc. Zatímco v některých oblastech možná bude udržitelných řešení kvůli financím ubývat, v módě by to tak být nemuselo. Podle nové studie Fashion Revolution se téměř 80 % evropských spotřebitelů zajímá o dopady textilní výroby na životní prostředí. Průzkum proběhl ve Velké Británii, Španělsku, Německu, Itálii a Francii a zapojilo se do něj asi 5000 lidí.

I v Čechách už lidé chtějí vědět, kdo jejich oblečení šije, odud pochází použitý materiál, v jakých podmínkách probíhá výroba a jaký je její dopad na svět a klima. Pozitivní vliv na to mají nejen nové technologie, ale i postoje mileniálů.

Můj osobní názor vlastně jen potvrzuje globální i český pohled na věc. Věřím, že aspoň část lidí si uvědomila, jak jsme se k naší Zemi i sami k sobě chovali bezohledně a bude se snažit změnit k lepšímu. Etický a ekologický přístup k módě je určitě dobrý začátek.

A co vy? Zaměříte se víc na slow fashion nebo svoje módní preference měnit nebudete? Dejte mi vědět třeba na Instagramu.