Jaký vybrat termohrnek? How to choose a thermo mug?

Předchozí článek miniseriálu o kávě byl věnovaný mým nej kavárnám v Praze. Už jste stihli některou z nich navštívit? Pokud nestíháte, měli byste nejspíš zvolnit, nebo si aspoň vzít výbornou kávu s sebou. Otestovala jsem pro vás tedy termohrnek z různých materiálů. Který je ten pravý pro vás?

Přinést si svůj vlastní hrneček už umožňuje většina kaváren. I ty, které se tomuhle eko fenoménu dosud bránily. Mezi nimi je třeba Tchibo. Ještě před 2 měsíci na mě koukali jako na blázna, že nechci jejich kelímek a o měsíc později se mě sami ptali, jestli mám vlastní. (Jo, marketing velkých firem. :)).

V některých kavárnách mají papírové kelímky nově dokonce zpoplatněné (5 Kč). Konkrétně jde třeba o Hajja Caffé, které najdete například v OC Chodov. Sama tuhle změnu rozhodně vítám. Ale zpět k výběru termohrnku.

Který bude pro vás ten nejlepší? Kromě velikosti se zaměřte i na materiál. Dnes už se dělají i varianty eko na druhou. Nejen, že uchrání životní prostředí od kelímků, ale ještě se vyrábějí z přírodních a recyklovatelných materiálů.

Plast

Plastové hrnky bývají vyšší, takže pozor, aby se vešly. Pod každý dobrý kávovar bychom je ale měli vměstnat. Na druhou stranu v nich díky pevnému uzávěru vydrží nápoje dlouho teplé. Životnost také není špatná. (Mám už druhý, tentokrát od Albi, první vydržel přes 2 roky).

Cena prvního 4 eura, cena druhého 149,-

Bambus

Bambus je jasné eko na druhou a nebojte, bez problému můžete tenhle termohrnek mýt v myčce. Má ale samozřejmě i své nevýhody. Teplotu kávy nebo čaje udrží jen desítky minut a vzhledem k silikonovému uzávěru je náchylnější na rozlití.

Mám první (6 měsíců).

Cena 100,-

Skvělou vychytávkou na bambusový termohrnek je tzv. Šál-ek, který koupíte zde. Původní silikonové držátko se mi bry zničilo a samotný hrneček je na povrchu příliš horký. Nosím ho tedy vždy s tímhle roztomilým pleteným návlekem a zaručeně se nespálím, i když jsem na to dost citlivá.

Porcelán

Nejméně praktický je podle mě porcelánový termohrnek, u kterého hrozí rozbití. Pokud jsme šikovní, tak nám nejspíš vydrží déle než ty bambusové a plastové. Ten používá kamarádka (půl roku).

Cena cca 80,- po slevě, jinak stojí průměrně jednou tolik.

The previous blog post from the coffee series was about my favourite cafés in Prague. Have you already visited any of them? If you didn´t have time, maybe you should slow down. Or you can at least take the coffee with you in a nice mug. I have been testing some of them for you and here are the results…

It is possible to bring your own mug in most coffee shops now. Even in those, where it wasn´t possible a few months ago. For example in Tchibo. They looked at me like I was really crazy in summer but now they encourage me to use my own cup. (Corporate marketing, you know :))

In some of the cafés, you also have to pay for the paper cups. I firstly saw it in Hajja Caffé (5CZK), which is located in Centrum Chodov. I am really happy that it happens. Tell me, what do you think?

And now back to the choosing of a best mug.

Plastic

Plastic cups tend to be higher, so be careful to fit in the coffee makers.  On the other hand, thanks to the strong cap, the drinks will last for a long time. Lifetime is also not bad. (I have the second one, this time from Albi, the first one has lasted for more than 2 years).

Prices – 4 euros, 149 CZK.

Bamboo

Bamboo is the best eco variant and don´t  worry, you can safely wash this mug in a dishwasher. However of course, it has its drawbacks. The temperature of the coffee or tea will last only tens of minutes and the silicone closure is not so safe like the plastic.

I have the first one for 6 months now,

Price 100 CZK.

A great treat for a bamboo mug is this so-called Šál-ek, which you can buy here. The original silicone handle has been destroyed soon and the mug itself is too hot on the surface. So I always wear it with this cute knitted sleeve and I don’t burn my hands, though I’m sensitive enough.

Porcelain

I think porcelain thermocup is less practical if you are not handy :). If you don´t brake it by yourself, it will probably last longer than bamboo and plastic. My friend uses it now for a half year.

Price was approx. 80 CZK after 50 % discount.