Slow fashion influencerky, které ráda sleduji v roce 2021

Články o inspirativních lidech vás baví, tak je zkusím zařazovat častěji. Tentokrát se podíváme na české i zahraniční instagramové účty zaměřené na slow fashion a podobná témata. Kdo tedy letos rozhodně stojí za pozornost? Na začátek prozradím, že tentokrát jsem vybrala samé ženy.

Foto: Marina Provaznik

Natália Pažická

Už skoro rok sleduji bývalou modelku a dnes slovenskou influencerku a klimatickou aktivistku Natálii Pažickou. Na svém instagramovém profilu se zaměřuje nejen na udržitelnou módu, ale i na další ekologická témata. Mně pochopitelně nejvíc zajímá slow fashion a lokální přírodní kosmetika, kterou doporučuje, ale postuje i super tipy pro vegany nebo vyznyvače zero waste. A stories z řady Eko news budou zajímat i ty, kdo se zaměřují na globální oteplování nebo ekologii celkově.

Naty teď se Zuzanou Dutkovou z Platformy Udržatelnosti tvoří podcast Fashion Session zaměřený primárně na módu, který netrpělivě očekávám každý týden. Poslouchala jsem je ale už minulý rok, kdy začínaly s live streamy na IGTV. Profesionálním podcastem jen pozvedly diskuze na vyšší úroveň. Přivedly mě i na zajímavé knihy o udržitelnosti, například na Zelené klamstvo věnované poměrně ostré kritice greenwashingu. A abych nezapomněla zmínit nechybí jim zdravý smysl pro humor. 🙂 Alex Sedláčková

Withfairflair alias Martina Novakova

Martina je Češka žijící v Holandsku, konkrétně v mém oblíbeném Amsterdamu. Rozhodně ji ale nesleduju jen proto. Líbí se mi její tipy na secondhand a slow fashion outfity nebo sdílení zajímavých dat z módního průmyslu ve stories. Kromě toho se účastní různých výzev, což mě motivuje k tomu, abych občas také do nějakých šla. Třeba teď naposled to byl leden bez nákupů oblečení a převahou vegetariánského jídla.

Navíc Martina normalizuje nošení jednotlivých kousků vícekrát. Kombinuje je do různých outfitů a hrdě se v nich fotí s hashtagem #NotoriousRepeater. I tady jsem se inspirovala a k fotkám přidávím #novydenstejnyoutfit. Přidáte se?

Grandermarnier – veganská móda

Pokud hledáte veganské alternativy v módě i v jídle, u Sarah King jste na správné adrese. Najdete tu spoustu tipů na konkrétní značky i vegan outfity inspirované stylem celebrit. Videům nechybí humor a nadsázka. A co jsem tu v poslední době objevila? Že existuje lískooříškové mléko, které chutná opravdu luxusně. 🙂

Kamila ze Slou

I složité globální problémy se dají brát s humorem, Kamila ze Slou.cz je toho důkazem. Nechybí jí nadhled a všechno dokáže odlehčit. Nebude vám nic nutit, ale s grácií vám ukáže, proč jsou udržitelné kousky lepší než ty konvenční. Spojí to se zajímavou historkou nebo vtipnou příhodou a tím vás nejspíš dostane stejně jako mě. Možná znáte její knihy Falešná Pařížanka nebo přímo Slou a jestli ne, doporučuji si je přečíst. A malá rada, všechno neberte úplně doslova, a to jak v knížkách, tak na Instagramu.

A abych nezapomněla, Kamila také pořádá Slou days, prodejní a vzdělávací akci zaměřenou na udržitelnost. Poslední probíhaly okolo Vánoc online, ale já už se těším na ty offline, kde se vždycky dozvím spoustu novinek a narazím na zajímavé značky. Minule to byly třeba barefoot boty ze Souladu. Doufám, že se tam všichni už brzy potkáme?

Tip na závěr: Carodaur

Módní blogerku a modelku Caroline Daur jsem chtěla zmínit také, i když se nezaměřuje na slow fashion. Udržitelnost a balanc mě u ní fascinuje v něčem jiném, a to ve spojení zdravého životního stylu s rozumným odměňováním. Je nejen inspirativní, ale i zdravě sebevědomá a zároveň si ze sebe umí udělat srandu. Baví mě její outfity i tipy na cvičení a pak i severské vibes – je totiž z Hamburku.

Foto: Marina Provaznik

A obligátní otázka na závěr: Kdo baví vás? Koho rádi sledujete? Ideálně v oblasti slow fashion, ale i celkově. Dejte mi vědět na Instagramu.