Stěhování jako cesta k udržitelnému bydlení

Sice se říká, že je lepší vyhořet, ale já osobně doporučuju brát stěhování z té lepší stránky. Právě častá změna bydliště vám totiž vždycky připomene, jak málo věcí k životu opravdu potřebujete. Mně se to za poslední rok zase dvakrát potvrdilo. Chci se s vámi tedy podělit o udržitelné tipy, které mě při balení a vybalování napadly. Je toho víc, ale začala jsem kuchyní, 

Vybavení kuchyně – kvalitní, funkční a designové

Spousta z nás sbírá skleničky z oblíbených vinařství, hrnečky na kávu nebo třeba čajové servisy. Není na tom nic špatného, ale doporučuju si vybrat jednu věc a nepřehánět to. U mě vítězí káva, ale snažím se vybírat si kvalitní hrnky, které dlouho vydrží. Nadšená jsem z těchto kameninových šálků z Bonami , které jsem sladila s moka konvičkou. Vše má ideální velikost na to, abych se nepředávkovala kávou, a ten design chválí každý návštěva. 🙂

Minimalismus v koupelně

Koupelna by neměla sloužit jako přehlídka všech možných kosmetických přípravků. Minimálně neotevřené produkty je lepší skladovat jinde, aby déle vydržely. V tomhle si třeba už dlouho beru příklad od mužů. Stačí jim mýdlo, šampon, něco na čištění pleti a krém, nepotřebují tedy obrovské skříně, ale mají jen jednu malou poličku, ve které může být všechno přehledně srovnané. Navíc se tam bez problému vejdou i čisticí nebo prací prostředky. Já právě teď vybírám novou koupelnovou skříňku a nejvíce mě zaujala tato bílá varianta z dubového dřeva se zrcadlem. Co myslíte?

Udržitelný šatník a ekologická péče o oblečení

Vždycky se před stěhováním snažím třídit, abych toho vozila co nejméně. Tentokrát jsem ale měla opravdu málo času, takže jsem toho nestihla zdaleka tolik jako před rokem. Přesto jsem odnesla tři pytle do textilního kontejneru a pár věcí už jsem stihla prodat na Vinted. Další ještě prodávám, tak klidně mrkněte.

V mém oblíbeném podcastu Šatníky jsem slyšela skvělý trik s ramínky. Jeho autorkou je Lili z Real Talku, který mě mimochodem moc baví. Ale zpět k tomu hacku, ráda se o něj s vámi podělím. Vlastně jde o dva triky v jednom. Zaprvé nenakupujete nová ramínka, ale když dojdou, nejméně nošené oblečení jednodušše vyřadíte. A taky ramínka otáčíte, když si danou věc vezmete na sebe. Pak si jednoduše stanovíte období, během kterého byste měli ramínka otočit. Pokud nějaká zůstanou na svém místě, opět je to k zamyšlení, jestli danou věc budete ještě nosit.

O ekologickém praní jsem vám už několikrát psala, každopádně nedám dopustit na mýdlo na skvrny, které používám už dlouhé roky. Přitom jsem si na Econea.cz teprve letos koupila druhé. U praní střídám gel z mýdlových ořechů a prací vajíčko, ale postupně přicházím i na další vychytávky. Hodně spokojen ná jsem například s přírodním parfémem na prádlo, který je skvělou alternativou aviváže. A zrovna dnes jsem poprvé koupila přírodní leštidlo do myčky, tak uvidíme, jaká bude spokojenost. Zatím mi vyhovuje úplně vše, kromě čističe oken a zrcadel. To je jeden z mála případů, kde jsem ještě jnenašla přírodní variantu. Neznáte nějaký?

 

Jak jste s udržitelnou domácností začali vy? Dejte mi vědět! A pokud potřebujete poradit a nevíte, kde začít, neváhejte se na mě obrátit, třeba na Instagramu.