V létě i v zimě do českých hor

Do hor jezdím čím dál radši, už ne jen na lyže v zimě. V létě, na jaře nebo na podzim chodíme na túry a procházky. Na odpočinkové aktivity jako wellness a kavárničkování v okolí je taky čas vždycky. Možná, že už jste četli článek o naší dovolené ve Slovinsku, která byla famózní. Jak říkal náš učitel na Estetiku v kontextu filozofie. Z pohledu na Alpy vyvstává vznešeno. Dnes pro vás ale mám tipy ze Šumavy, Krušných hor a Jeseníků, tedy našich krásných českých hor, které jsme letos navštěvovali.  Skrývá se tam tolik zajímavých míst, které stojí za návštěvu. I tento článek je #najednotema. Odkazy na cestovatelské příspěvky dalších blogerek zde: Míša, Lucka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plešné jezero
Při první návštěvě Šumavy můžete dojít jen k jezeru pod nejvyšší horu pohoří. Hezky vypadá jak zamrzlé v zimě, tak s bujnou zelení okolo v létě. My k němu poprvé vystoupali po velké vichřici, kdy jsme to měli dost stížené popadanými stromy. Mělo to ale svoje kouzlo, vždycky už se nám půjde lépe.

Plechý (1378 m.n.m.)

Sem už nevede tak civilizovaná cesta, a je tedy lepší vzít si pohorky, ne fashion botky jako někteří z naší party včetně mě při posledním výstupu. 😀 Navíc to byly boty spíš jarní nebo podzimní a na výlet jsme se vypravili o Vánocích, takže asi tak. 🙂 Každopádně, abyste si udělali super fotky, nemusíte až nahoru. Super insta spot najdete už kousek před jezerem a pak je TOP i jezero samotné. Na zmiňovaných místech vznikly dost narychlo a bez přípravy tyhle fotky:

Co se týká Šumavy, bohužel neporadím s ubytováním, býváme tam u příbuzných. Zato ale vím, kde mají nejlepší kafe a jídlo. 🙂

Kavárna Nebe Prachatice
Určitě doporučuju navštívit tuhle kavárničku hned vedle Velkého náměstí náměstí. Je ukrytá v opravených přízemních a podzemních prostorách a mají tu výborné cappuccino, víno i dortíky, například Pavlova nebo můj nejoblíbenější čokoládový s malinami. Tím, že jejich káva pochází z vlastní pražírny, je opravdu čerstvá, takže prostě skvělá. Jen jiné než klasické mléko naposled neměli.

Pizzerie Primavera Prachatice
Z místních restaurací můžu doporučit tuhle pizzerii. Vždycky nám vyhovoval poměr kvality a ceny. Navíc má po Prachaticích i bezplatný rozvoz.

Moje nejoblíbenější combo v Nebi 🙂

Jeseníky

Dlouhé Stráně
Když vám kvůli počasí nevyjde výlet na Praděd (1491 m.n.m.), tak jako nám, určitě musím doporučit vyhlídku Dlouhé Stráně. Je tam krásná procházka a nádherný výhled, i když nevystoupáte až tak vysoko. Cestou se můžete zastavit na Aperol v baru na sjezdovce, která v létě slouží pěším turistům a bikerům. Pak už to máte na vrchol jen asi půl hodinky. Můžete se tedy v klidu zastavit a vychutnat si na chvíli ty krásné výhledy. Všude možně po trase si navíc můžete udělat insta fotky s krásnými dřevěnými sochami.

Rozhledna Zlatý Chlum
Pěkná cesta lesem s malou odbočkou k pramenu vody vede i na tuhle rozhlednu. Mimo sezónu nebo ve špatném počasí bývá ale zavřená. V takovém případě hledejte pěkný výhled směrem od ní vlevo a pak i vpravo mezi stromy. Když už nic jiného, tak si aspoň cestou odpočinete a pročistíte si hlavu v krásné přírodě. Tohle byl opravdový relax, cestou jsme nepotkali vůbec nikoho…

?

Ubytování Lipová-Lázně
Kolega s kamarády tady bydlel v Hotelu Helios. Našli ho přes Slevomat a moc si všechno pochvalovali. Takže doporučuji spíš toto než naši low cost volbu ve vesničce Vápenná.

Vápenná
Nechali jsme se zlákat skvělou cenou a dobrými recenzemi. Nevadí nám zapadlé místo se starým nábytkem, to má naopak svoje kouzlo. A když člověk chce, autem se posune kamkoli, v Jeseníku jste do 15 minut. Problémem byl pochybný penzion neodpovídající popisu s hroznou snídaní. Ještě, že jsme zjistili, kde si v okolí spravit chuť.

Pokud máte na ubytováni jen pár stovek, radši vyrazte v létě pod stan. Vyjde to ještě o něco levněji a hlavně si ušetříte nervy a problémy s majiteli.

Kavárna Dobrý časy v Jeseníku
Kousek od centra města najdete tuhle příjemnou kavárničku, kde má paní majitelka skvělý výběr dortíků, domácích limonád i výběrové kávy. Zaujaly mě i moc hezké ručně navlékané náramky, které se tu dají zakoupit. Jemné a vkusné, žádné etno přeplácaniny. Nejsou z přírodních kamenů, takže i cena je příznivá. 🙂

Skvělá káva i domácí limonáda

Restaurace u Radnice Jeseník
Nejvíc se nám v celém okolí líbilo v téhle restauraci, vaří od všeho trochu a ceny mají rozumné. Obsluha je pomalejší, ale stojí za to si počkat. Ochutnali jsme dobrý burger, pizzu i výbornou panenku. Ano, jedině v Čechách dokážou spojit všechny kuchyně světa. 😀

Krušné hory

Chomutov
Město samo o sobě bohužel v období mezi jarem a létem nemělo co nabídnout. Známé místní kamencové jezero bylo zavřené. To jsme nepochopili. Vždyť by se tu mimo koupací sezónu dalo tak hezky procházet nebo běhat.
Prý tu jsou 2 drahé restaurace, no a já si samozřejmě jednu z nich vybrala. Vlastně takhle, našla jsem obě, ale šly jsme pochopitelně jen do jedné. 🙂

Mexická restaurace Pepe Lopez

Ke stylovému prostředí mi úplně nesedí, že jídelní lístek je na tabletu, ale budiž. Na druhou stranu oceňuji skvělou chuť a kvalitu jídla. Troufám si tvrdit, že ani Mexičan by nebyl zklamaný. Porce bych ale klidně trochu zvětšila. Bez polévky nebo dezertu budete mít nejspíš hlad.

Vejprty

V tomhle malém městečku hned u hranic s Německem jsme měli barterem domluvené ubytování, bylo skvělé, ještě jednou moc děkujeme.

Yetti Backpacker
Jednoduchý ale stylový dog friendly hostel najdete přímo uprostřed městečka. Má moc milou majitelku a je příjemně útulný. Baví mě minimalistický industriální styl, který přesto dokáže působit hřejivě. Jen na snídani si musíte někam zajet, případně si ji připravit sami. Zaplatíte asi 300,-/ noc za jednoho. Podle mě ideální volba, pokud cestujete s dětmi, se psem nebo už letos nemáte budget, ale stejně se ještě chcete někam podívat. Samozřejmě máte za rohem sjezdovku a spoustu turistických tras, takže je tu o zábavu postaráno v zimě v létě. Já doufám, že se sem zase brzy vrátíme a ne jen na jednu noc.

Hostel Yetti Backpacker

Restaurace Pod Lipami
Jestli máte rádi českou klasiku, určitě si tu vyberete. Neurazí, nenadchne, prostě takový lepší průměr. Jen doporučuju neplatit eury, kurz je opravdu špatný.

V místním duty free shopu je naopak jedno, po které měně sáhnete a hlavně budete možná překvapení stejně jako já, co všechno se tu dá za slušný peníz pořídit (jako na letišti, znáte to – kvalitní čokolády, větrové bonbóny, voňavky.

Doufám, že vás některé z tipů zaujaly, máme u nás krásně… Jaké české hory jste naposled navštívili vy? A kam se chystáte příště?

I like to go to the mountains more and more, not just for skiing in winter. In summer, spring or autumn we go for hikes and walks. There is always time for relaxation activities such as wellness and cafés nearby. Maybe you have already read an article about our holiday in Slovenia that was amazing. As our teacher for Aesthetics in philosophy said: From the view of the Alps arises. Today, however, I have tips for you from the Bohemian and Moravian mountains. As there is a lot to tell you, I will firstly mention Šumava, Jeseníky and Krušné mountains.

Plešné lake
When you first visit the Bohemian Forest you can only reach the lake below the highest mountain of the mountains. Nice looks both frozen in winter and with lush greenery around in summer. We climbed it for the first time after a great windstorm, when we had it quite hampered by fallen trees. But it had its magic, we always do better.

Plechý (1378 m.n.m.)

There is no longer a civilized way here, and it´s better to take your hiking boots, not fashion shoes as some of us (me also), during the last trip. : D In addition, the shoes were more for spring or autumn and we went there at Christmas time, so that was the problem I think. 🙂 Anyway, you don’t have to go up to take great pictures. Great Insta spot can be found just a few metres in front of the lake and then itś the lake itself. The following photos were taken quickly and without preparation around these places:

As for the Šumava mountains unfortunately I don´t have experience with accommodation, we usually stay with our relatives. But I know where they have the best coffee and food. 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Coffeehouse Nebe Prachatice

I definitely recommend visiting this café next to the square. It is hidden in the repaired ground and underground areas. They offer excellent cappuccino, wine and cakes such as Pavlova or my favorite chocolate with raspberries. Since their coffee comes from their own roast, it is really fresh, so just great. The only think I would improve is offer of plant based milk.

Pizzeria Primavera

My opinion: The best pizza and one of the best restaurants in town. You can visit it in the centre – on the square or they also have a delivery service. It’s for free in Prachatice. 

Jeseníky mountains

If It’s not possible to go to the highest mountain – Praděd (1491 m.a.s.l. ). You can go to Dlouhé stráně. The view from there is also amazing. In the 2nd half, there is a nice bar on the ski slope with Aperol, good espresso and other drinks. So, you can relax there for a while and enjoy the beautiful view. Along the whole way, you can see creatures of this area made of wood. Would you like a photo with them? No problem, they are very friendly. 🙂

Time for running on the way

Lookout tower Zlatý chlum

Nice way through the forest with a small turn to the spring of water leads to this lookout tower. Out of season or in bad weather, however, it is closed. In this case, look for a nice view from her left and then right through the trees (going back from the top). If nothing else, at least it’s perfect relax and you can clear your head in beautiful nature. We didn’t meet anyone there for hours, just some animals…

Lipová-Lázně accomodation

My colleague stayed in Hotel Helios with friends and he said, it was amazing. So, I would more recommend this place than guest house in Vapenná, which we have chosen. They found it on Slevomat – a discount platform.

Vápenná

We stayed in really low cost guest house there. The price was around CZK 300 for 1 person/night. But it was the only advantage of that place. We didn’t like the breakfast and uncomfortable bed. Sometimes we prefer lost place with everything old because it has it’s history and story – not in this case.

Coffeehouse Dobrý časy in Jeseník

A few minutes from the centre, we found magical Coffeehouse with good espresso, homemade lemonades and delicious cakes. If you are looking for friendly staff and quality, you will love it here. You can also by handmade bracelets there. I like their elegant design and reasonable price. Do you find them interesting?

Restaurant U Radnice Jeseník

We went to this restaurant every day during our stay because they had almost everything you would like in the menu.

Krušné mountains

Chomutov

In summer, you can visit lake but it’s closed in winter. We don’t understand why because there isn’t much to do. I can only recommend you Mexičan restaurant Pepe Lopez. It’s one of the two most expensive restaurants in Chomutov but it doesn’t mean that the prices are super high. The food tastes very good, like made by real Mexicans. And I also like their modern system with electronic menu. Just the portions could be bigger.

Vejprty

It’s a small town close to German border where we stayed in a nice and cozy hostel.

Yetti Backpacker

The hostel is dog and children friendly and it has simple but really cool interior. It was a pleasure for me to visit it and I hope we will come back as soon as possible for more than just one night. The owner Štěpánka Kadlecová is very helpful and nice person, so she will help you with anything. You can make food on your own in a full equiped kitchen or go to the oposite restaurant as we did. One night costs approximately CZK 300,-/1 person. Perfect option if you don’t have much money left for travelling this year but you still want to see new places in our beautiful country. There is a ski slope close to the hostel and a lot of hiking trails too.

Restaurant Pod Lipami

If you are looking for good Czech food and beer, this would be perfect choice. Just beware of paying in euros. The exchange rate is disadvantageous because Germans use to go there very often. 🙂

Duty Free

On the other hand, in local duty free shop paying in euros is ok. They are selling a lot of iconic perfumes or sweets there as on the airports. I have chosen my favourite Mentos XXL 😀