Výlet do Terstu a okolí

Součástí naší letošní letní dovolené nebylo jen Slovinsko, kde jsme trávili čas aktivně v Julských Alpách a okolo jezer Bohinj a Bled. Po nachozených 100 km za 4 dny následovala odpočinková Itálie. Tentokrát jsme ale zvolili trošku zapomenuté pobřeží Jadranu na úplném severu v okolí Terstu. Proč jsme se rozhodli zrovna pro tuhle oblast a co se nám tam líbilo? Shrnutí, tipy a fotky najdete v článku.

Krásné ubytko ❤️ Designový pokoj a italská pohoda

Po červnových Benátkách, Milánu a Bibione jsem chtěla trošku změnu. Toužila jsem poznat zase jinou dovolenou v Itálii. Z městečka Bovec ve Slovinsku jsme se po pár hodinách přesunuli do naprosto odlišného světa. Hornatá krajina plná nádherné přírody se proměnila v rušné přímořské město plné ruchu, módní inspirace i klubů, kde zábava končí až nad ránem. Je zajímavé, jak se tu spojuje jižanský temperament a Italská elegance se slovanským stylem života, který je klidnější a nenápadnější. Výhodou je i to, že nemusíte umět jazyky. Místní většinou rozumí slovinsky, takže pochopí i češtinu.

Ubytovali jsme se v nádherném Airbnb kousek od výhledu na celý Terst. To nebyl pokoj, ale luxusní apartmán a skoro zadarmo. Ne, nedělám pánovi reklamu, jen popravdě říkám, že tak skvělý poměr ceny a kvality jsem snad v zahraničí ještě nezažila (cca 1400,- na noc pro dva). Všechno bylo světlé, prostorné a designové. Jediné, co bych mohla vytknout je, že chyběla vana. Při snídani o nás taky bylo postaráno jako o krále. Tím, že pan majitel se snažil jít s dobou, měl v ubytování i moderní vymoženosti, které nejsou jinak v Itálii běžné. Třeba pákový a kapslový kávovar nejsou úplně standardem, na většině míst najdete klasické moka konvičky. Navíc se tu domluvíte i česky.

S offline mapou to jde líp ?

Dostali jsme i papírovou mapu, abychom mohli prozkoumat město v klidu offline a bez vyčerpávání dat. Prošli jsme přístav a pěkný park s hradem San Giusto, kde se nachází i malá muzea. Já jsem si jako vždy prošla pár módních a kosmetických obchodů, které v ČR nemáme. Už tradičně jsem si odnesla masky od Wycon cosmetics a nahlédla jsem také do Motivi. Tenhle butik jsem měla ráda, když jsem ještě žila v Liberci. Před pár lety ho ale v ČR úplně zrušili. Pamatujete si na něj?

Po nákupní chvilce jsme zamířili na večeři. Vybrali jsme si ale trochu nešťastně spíš bar. Víno bylo výborné, ale lasagne průměrné a porce malá. Koupili jsme si tedy ještě něco dobrého v místním Sparu. Vína a sýry tu nemají špatné ani v supermarketu.

Miniporce 😀

Druhý den jsme se vydali do malého přímořského letoviska Duino, kde jsme strávili zbytek naší červencové dovolené. Městečko doporučuji všem, kdo vyhledávají klid a milují mořské plody. Většina restaurací se tu na ně zaměřuje. My jsme si jednou vybrali právě rybí restauraci Locanda Al Cavalluccio přímo u pláže. Druhý den jsme měli chuť na pizzu, takže naše volba padla na Bowling Duino. Ani tady neměli jídlo vůbec špatné. Není to ale žádný luxus pro turisty na fotečky jako první zmiňovaný podnik, ve kterém ceny pod 15 eur nenajdete. Hodně sem chodí místní na bowling a další hry a taky tu najdete spoustu rodin s dětmi. Stejně tak pláže jsou oblíbené rodinkami a pejskaři. Mně to nevadí, ale ne každý to vítá. Pro psy jsou vyhrazené některé části pláže, takže pokud je na rozdíl ode mě nemusíte, žádný problém. 🙂

U moře

Co mi nevyhovuje jsou kamínky. Mám radši písečné pláže. Tady je určitě lepší si vzít boty do vody. Na běhání na pláži by to taky nebylo, ale po túrách ve Slovinsku se nám stejně vůbec nechtělo. Ráno jsme si radši přispali. V Duinu jsme bydleli na kopci nad městem v patře staršího domů. Tady už jsme na moderní Terst jen vzpomínali. Majitelé byli typičtí vesničtí Italové. Pokojík s balkonem jsme ale měli pěkný a snídaně byla menší, ale dobrá. A káva z moka konvičky mi nakonec moc chutnala. Za tu cenu jsme si nemohli stěžovat, uprostřed sezony stála noc asi 1100,-.

A když jsme u té kávy, kupodivu jsme si tu nejvíc oblíbili kavárnu Julius Meinl v místním Sparu. Měli výborné espresso i cappuccino se sójovým mlékem a pěkně se sedělo i venku. Jasně, že bych radši seděla v kavárničce na břehu moře, ale byl jich tu poněkud nedostatek. Možná v tom někdo najde tip na podnikatelský nápad? 🙂 Myslím si totiž, že pár kaváren nebo bister by se tu určitě uživilo. Restaurace byly bez rezervace většinou plné.

Nemyslete si ale, že jsem jen ležela u moře nebo seděla u něčeho dobrého. Ve dne i večer jsme si udělali procházku na místní vyhlídku a také ke Castello di Duino. Tahle místa na skalách nad mořem opravdu mají svoje kouzlo a jsou pro celou Itálii tolik typická. Víte, že já tuhle zemi miluju a už ani nepočítám, kolikrát jsem ji navštívila. Nějak se ale nemůžu rozhodnout, kterou část mám nejraději. Do Terstu a okolních městeček se určitě taky ještě vrátím. Kromě toho, že se sem z Prahy dostanete asi za 8 hodin, tak je tu i relativně levně a jak už jsem říkala, ani jazyky řešit nemusíte.

Na výletě – tričko koupené v Itálii jsem musela vzít dom