Zurich a nákupy: hodinky, čokoláda i burgery/What to buy in Zurich

Před odjezdem do Švýcarska mi bylo řečeno, že tam můžu sehnat maximálně dobrou čokoládu, a to ještě poměrně draze. V reálu byl naštěstí Zurich o dost přívětivější. Když máte dobrého místního průvodce nebo si přečtete tenhle článek :), seženete tam zajímavé módní kousky, výbornou čokoládu, víno i sýry za rozumné ceny.  Kromě toho můžete objevovat krásné kavárničky na břehu jezera a burgrárny s nejlepšími burgry (i veganskými).

IMG_2263

Móda

Jak všichni víme, Švýcarsko je zemí hodinek, nosí je tu opravdu každý, od dětí přes bezdomovce. Pokud tedy chcete nějaký spíš technicky vymakaný a klasický kousek. určitě se vyplatí omrknout hodinářství v okolí hlavní třídy. Fashion hodinky a vlastně ani jinou módu tady za lepší ceny než u nás nekoupíte. V místních nákupních centrech – Hauptbahnhof nebo ale najdete pár zajímavých outletů, třeba.

IMG_2245

Čokolády

Výbornou čokoládu, kterou u nás neseženete, mají v Coopu za 1,50-2 eura. Jednu pobočku najdete v malém nákupním centru Europaallee hned u hlavního nádraží. Lindt and Sprungli přímo na Bahnhofplatz pak prodává o něco dražší lahůdky v krásných baleních, které se hodí jako dárek.

Kavárny

Nejhezčí jsou bezkonkurenčně ty s výhledem na jezero, konkrétně například VICAFE Bellevue.

Když už jste závislí na řetězcích, místní Starbucksy se vám jistě budou líbit. Navíc zůstávají otevřené i v neděli, kdy spousta menších kaváren zavírá.

IMG_2163

Jídlo

Určitě doporučuji zajít jednou místo do McDonalds do Holly Cow. Tyhle fast food burgrárny jsou tu na každém rohu, já vyzkoušela tu v centru, ale další je i na letišti nebo na okraji města. Pro lokální produkty, jako jsou sýry a víno. se vám vyplatí zajet na letiště.

IMG_2235

V neděli zavřeno

Stejně jako v Německu nebo Rakousku, mají i místní obchody v neděli zavírací den. U kaváren a restaurací záleží na konkrétním provozovateli, doporučuji se tedy podívat na web, který tu má funkční snad i ten nejmenší zapadlý podnik. Po módě se podívejte na nádraží – Zurich Bahnhofplatz, kde je otevřeno i v tento den. Za dobrým vínem a dalším alkoholem nebo sýry pak vyrazte na letiště.

Hotovost téměř nepotřebujete

Ve většině případů si vystačíte s kartou. Berou je i ve stánku na nádraží, kde byste to opravdu nečekali. S kartou uspějete i u některých automatů, případně berou eura. Například kvůli úschovným boxům na nádraží se ale vyplatí si pár franků koupit. Mají totiž nižší hodnotu než eura, ale tady je berou jako rovnocenné.//

Before I left to Zurich, my friends told me that I can buy there only a good chocolate if I would have a chance. However the reality was much better. If you have a good local guide or read this article, you would find interesting fashion, quality chocolate and local wine and cheese for a reasonable price. Apart from that you can discover nice coffee shops and burger fast foods close to the amazing lake – Zurichsee.

Fashion

As we all know very well, Switzerland is a country of watch. Everyone should wear it there, including homeless people! If you want some classic piece from traditional brand, you should find it somewhere around the main shopping street. Fashion watch, and accessories are not the pieces to buy here. On the other hand, the offer of local outlets can surprise even fashionistas. For example that one in Bahnhofplatz.

Chocolate

Very tasty chocolate made here in Switzerland is being sold in Coop for 1,5-2 euros. It has one branch also in small shopping centre Europaalle close to Main Station. For the gifts and special chocolate sweets go to Lindt and Sprungli in the shopping area or Bahnhofplatz.

Coffee shops and burgers

The most beautiful are undouptably the cafes around the lake – Zurichsee, for example Vicafé Bellevue. In case you are addicted to American chains, you will like local Starbucs with the best big americano or Holly Cow burgers. I have never eaten so good vegan burger before.

Sunday – Close day
All the shops and stores are closed on Sunday except shopping centres on Main stations and at the airport. Some cafes and restaurants don’t close but you should check it on their web.

Cash
You can use your credit card or debit card almost everywhere. Even small kiosks on the train stops accept it. Payments in euros are not a problem but sometimes it is more expensive than in Swiss francs.

Photo: vlastní/our own