Jarní péče o oblečení a obuv: Rychle, jednoduše a šetrně

Mám nového pomocníka v péči o oblečení a bytový textil 👌🏻

Bez jarního úklidu to zkrátka nejde, ani v šatní skříni. O tom, jak oblečení po zimní sezóně třídím už jsem vám psala článek před rokem. Tentokrát se víc podíváme na čištění, impregnaci nebo skladování oblečení. Nejsem sice Mari Kondo, ani nemám dokonalou capsule wardrobe, ale ale snažím se o univerzální a minimalistický šatník už několik let.

Dopřejte kabátům zaslouženou péči

Aby si kabáty, bundy a boty mohly v klidu odpočinout ve skříni a za půl roku přivítat sezónu jako nové, je potřeba jim věnovat dostatek péče. Vlněné kabáty po zimě odvážím do čistírny a když je potřeba, řeším i drobné opravy. Přišít knoflík nebo zašít podšívku už zvládnu sama, ale větší opravy radši svěřuji odborníkům.
Pokud jste z Prahy, můžu doporučit čistírnu u náměstí Republiky, ekologickou čistírnu v Holešovicích vedle Vnitroblocku nebo online čistírnu Cleany.cz. Všude mají rozumné ceny, pracují rychle a jsou milí k zákazníkům. Stalo se mi třeba, že jsem ztratila stvrzenku, ale vyčištěné sako se našlo i tak. Jen pozor na to, že většinou chtějí zaplatit předem. Poprvé jsem samozřejmě přišla bez peněz, byli hodní, a s platbou počkali, ale raději bych na to nespoléhala. Obecně se mi menší provozovny osvědčily víc než čistírny v nákupních centrech. Jejich výhodou je, že mají otevřeno i večer a o víkendech. Odráží se to ale v ceně služeb.

I umělé kožíšky nosím do čistírny

Bundy peru zásadně ručně

Bundy se většinou dají prát. Za mě úplně stačí jednou ročně – vždycky po zimě, pokud se nějak víc neušpiní. Přestože program ručního praní dnes už nabízí každá pračka, osobně je peru opravdu v ruce. Stačí k tomu vana, teplá voda a staré dobré mýdlo jelen, které se dočkalo mnoha inovací a od roku 2006 je opět k dostání v moderní a ekologičtější verzi. Případně ho můžete použít ve formě šetrného gelu. Tu jsem teď zkoušela i na praní v pračce. Prodává se buď klasicky v láhvi, nebo ve velkém pětilitrovém balení, ze kterého můžete láhev plnit. Když jsme dřív neměli vanu, vozila jsem bundy prát k rodičům – autobusem, to bylo teprve dobrodružství. 🙂 I v těch vyšších sprchových koutech to jde, ale samozřejmě to není ideální.

Efektivní a šetrná nanoimpregnace

Od doby, co víc běhám a chodím do přírody jsem začala začátkem každé sezóny víc řešit i impregnaci. Používám ji jak na boty, tak na zimní, sportovní nebo kožené bundy. Pokud jde o poměr ceny a výkonu, nejvíc se mi v poslední době osvědčila inovativní nanoimpregnace od NanoConcept. Díky téhle moderní technologii stačí opravdu pár kapek a látka pak vodu doslova odpuzuje – vzniká takzvaný “lotosový efekt”, na který se můžete podívat ve videu.

Sportovní boty jsou na túry připravené. 🙂

Skladování oblečení

Mám ještě co dohánět, ale postupně uklízím na ramínkách, v poličkách skříní i zásuvkách komod. Pro inspiraci jsem si koupila knížku Minimalistický domov od Andrey Richardson.

Na ramínka dávám oblečení z jemných přírodních materiálů, jako jsou vlna, hedvábí nebo kašmír. Typově to jsou kabáty, dlouhé šaty, halenky, overaly nebo kostýmky. Podle Mari Kondo je nejlepší řadit věci zprava od nejhrubších, nejdelších a nejtmavších, tak se tuhle metodu snažím pomalu aplikovat a musím uznat, že skříň je díky tomu přehlednější a oblečení se o sebe neničí.

Ve velké skříni skládám oblečení klasicky do komínků – sem patří bavlněná trička a tílka, ale i džíny, šortky, nemačkavé šaty a sukně apod. 

Ve stylu KonMari pak skládám kalhotky a podprsenky, které mám uložené v nízké komodě. Tady proto dávám přednost vertikálnímu ukládání – “nastojato”. Prádlo se tak vejde i na mnohem menší prostor, nemačká se a neničí. 

Už třetím stylem jsem se teď naučila skládat ponožky. Nejdřív jsem je podle mamky dávala jen na sebe, ale pak jsem zjistila, že na to opravdu není místo. Začala jsem tedy s ruličkováním a teď zas podle Marušky skládám dokola.

Podprsenky skládám za sebe – podle Marie Kondo

Snad se vám moje tipy budou hodit a budu ráda, když mi dáte vědět, jak na jaře pečujete o oblečení vy?