Udržitelné Vánoce: ekobalení dárků i přírodní ozdoby na stromeček

Když už vybírám hlavně udržitelné a lokální dárky, snažím se o balení ve stejném duchu. Od přehnaně třpytivého a lesklého papíru jsem se tedy vrátila zpět ke klasickému balicímu papíru, který navozuje přírodní atmosféru a hlavně se mnohem lépe recykluje. Doma ho mám ještě dost, tak se aspoň kousek využije. A letos jsem objevila ještě jednu možnost – lněné látky a sáčky, které se šíjí a potiskují v Čechách. Najdete je na e-shopu Thankyouwrap.cz a občas i na farmářských trzích na Jiřáku. Věřím, že se vám koncept zalíbí stejně jako mně. Samozřejmě pokud si třeba semi doma nevyrábíte upcyklované pytlíky nebo nerecyklujete stále dokola jedno balení.

Téměř zero waste

Podle mě jsou znovupoužitelné látky nejlepší, protože s nimi můžete být zero waste. V průběhu roku v nich můžete skladovat a nosit různé věci a pak se k nim zase na Vánoce vrátíte. Pokud zvládnete japonskou techniku balení Furoshiki, opravdu nebudete potřebovat ani provázek nebo stužky. Spoustu návodů najdete na internetu nebo třeba v knížce . Tak šikovná já bohužel nejsem, alespoň zatím, ale mám doma z minulých let jutové provázky a mašle. Letos tedy znovu přijde jejich čas. Myslím, že se hodí k papíru i přírodnímu lnu. Co říkáte?

Bílá verze pro exkluzivní dárky 

Thank You Wrap má také variantu bělenou, která působí čistě a luxusně. Hodí se tak pro dražší dárky, jako jsou třeba šperky, hodinky nebo značkové doplňky. U nás v rodině se bude hodit třeba mamce na luxusní kosmetiku od Gernetic. Osobně ale preferuji přírodní klasiku, která je k planetě šetrnější.

Ze zahrady nebo z lesa

A tam, kde nezbudou mašle, pomůže třeba plátek sušeného citronu, pomeranče nebo limetky. Záleží na tom, jaké ovoce má obdarovaný nejradši a do jakých barev dárky ladíte. Úplně stejně přitom můžete vyrobit i minimalistické ozdoby na stromeček. To bude teprve dokonalá kombinace. Kromě toho se nabízí i šišky a větvičky. 

Jestli hledáte konkrétní návod, jako už mnohokrát vám tu doporučím profil By Minimalia na Instagramu.

Vánoční stromeček je další velké téma v oblasti udržitelnosti. Pokud jde o uhlíkovou stopu, vychází nejlépe živý stromek v květináči, který může během roku zdobit vaši zahradu nebo terasu a na Vánoce ho zkrátka jen ozdobíte. Umělou variantu pak musíte mít doma aspoň 10 let, aby se zátěž pro planetu vyrovnala klasickému živému stromečku. Na ten v květináči ale jen tak mít nebude. Na tohle téma si určitě pusťte díl podcastu Nová doba udržatelná věnovaný s názvem Umelý alebo živý stromček?

Thank You Wrap – látka největší velikosti, tedy L

Proč si neulehčit balení papírovými taškami?

Papírové tašky vám nemůžu doporučit ani na nákupy (ekologičtější jsou i ty plastové), natož pro balení dárků. Spotřebují se na ně obrovská kvanta vody a velký problém je i s jejich recyklací. Barvy často obsahují toxiny podobně jako běžný vánoční papír, při rozkládání tedy kontaminují životní prostředí. 

Jak letos balíte dárky vy? A snažíte se o zelené řešení? Dejte mi vědět třeba na Instagramu nebo na e-mailu info@dfashion.cz. Těším se na vaše názory a tipy.