Letní fast fashion z přírodních materiálů: nízká kvalita a náročná péče

Kabelka od české značky Amelia E. a lněné secondhand šaty

S kolekcemi plnými lnu, bavlny a dokonce i kašmíru nebo hedvábí se v létě 2020 roztrhl pytel. Nabízí je snad každý fast fashion řetězec. Zaznamenali jste to? Nebo už jste dokonce nakoupili? Já zatím úspěšně odolávám, a to z několika důvodů

  1. Pokud jde o (ne)kvalitu, mám asi příliš vysoké očekávání, ale oblečení často žmolkuje, trhá se a je poničené už na štendrech v obchodě, speciálně teď ve slevách.
  1. Měla jsem vždycky na léto ráda len, i když jsem se v materiálech ještě moc nevyznala, protože byl jistotou kvality.  Jak ale pěkně shrnula třeba Nila ve svém podcastu a zaznělo to i v jejich živém vysílání, dnešní rychle průmyslově pěstovaný len už takovou zárukou není a lepší varianty musíme hodně hledat. Začal se totiž také vysazovat všude možně, urychluje se jeho růst a zpracování, a to prostě přírozeně jeho kvalitu zhoršuje.
  1. Radši nakoupím prověřené kousky v secondhandu a občas si chci dopřát kvalitu od českých nebo slow fashion značek. Pokud jde o len, zaujaly mě třeba šaty od Les Goodies a spoustu kousků mají v Nile. Moje šaty jsem pořídila v secondhandu Genesis za 99,-, doplnila jsem je kabelkou od Amelia E. a starším outletovým páskem Michael Kors. Hedvábné šaty mám z opravdu TOP instagramového secondhandu Revamped, o kterém jsem vám už psala, a u kašmíru zatím váhám. Umíte mi případně poradit? Hodně se mi líbí třeba svetry ve 100class Concept Store, ale přece jen, je to velká investice. 
Hedvábné šaty z Revamped

Bavlna a len vyžadují mnohem víc péče než polyester či polyamid, na které můžete být od fast fashion značek zvyklí. Obě látky jsou hodně mačkavé a musí se žehlit, na druhou stranu jim ale nevadí vyšší stupeň teploty nebo praní na 40 stupňů. Nejsem si ale jistá, jak odolné budou tyhle materiály v nižší kvalitě. Pokud jste si je pořídili, budu ráda, když mi dáte vědět, jak vypadají po 1 vyprání nebo např. 10 nošeních.

A jestli už jste si trendy šaty z bavlny nebo lnu koupily, třeba se vám budou hodit tipy, jak o ně pečovat:

Bavlna je příjemná a prodyšná, takže se v ní budete skvěle cítit po celý den. Navíc patří k odolnějším materiálům, bílé oblečení ze 100 % bavlny můžete klidně prát na 60 °C, u příměsí a tmavších barev se doporučuje 40 °C. Čistá bavlna se sice lehce mačká, ale když kousky hned po praní pověsíte a vyžehlíte na vyšší stupeň, budou jako nové. Samozřejmě je ale rozdíl mezi nekvalitní bavlnou a organickou bavlnou, ideálně s GOTS certifikací.

Kvalitní bavlněné Zdravé tričko s certifikací

Len se najčastěji nosí právě v horkém létě, protože příjemně osvěžuje a chladí. Jeho nevýhodou je vysoká mačkavost, perte ho tedy na šetrný program na 40 °C a používejte jemné prací prostředky. Vyšší teplota při žehlení lnu naopak nevadí.

Hedvábné halenky nebo šaty budou dokonalé. Módní znalci oceňují jeho jemně lesklý vzhled i unikátní vlastnosti. Je jemné a zároveň pevné a při správné péči vám bez nadsázky vydrží celý život. Záleží ale samozřejmě i na typu hedvábí, některé tak odolné a kvalitní není. Stejné pravidlo platí pro praní, jsou hedvábné kousky, které můžete dát do pračky, jiné snesou pouze čištění. Vyprané hedvábí žehlete ještě vlhké a pouze na nízký stupeň.

Máte v šatníku alespoň jeden kašmírový svetr? Jestli ne, určitě se vám do něj vyplatí investovat. Já už ten svůj usilovně hledám. Unikátní vlastnosti kašmírové vlny totiž využijete během celého roku. V létě bude ideálním společníkem pro chladnější rána, po zbytek roku se bude hodit i přes den. Do čistírny s ním nemusíte, kašmír se dá bez problému ručně prát, ale jen ve vlahé vodě do 30 °C. Důležité je mokrý kašmír neždímat. Stačí ho jen lehce promačkat přes ručník a nechat volně uschnout rozložený na vodorovném povrchu.