Flóra a fauna stále častěji inspiruje šperkaře

IMG_1684Inspirace je všude kolem nás, někdy stačí jen otevřít oči, pořádně se dívat, a některým neunikne ani ten nejmenší detail. Nápady můžou mít nejrůznější podobu a designérská fascinace nezná mezí…aneb když se flóra a fauna stávají múzami nejen českých šperkařů.

Hanuš Lamr

„Chtěl bych poukázat na krásu života. Zhmotnit to, co je prchavé a křehké.“ Těžištěm jeho inspirace se stala příroda, svět rostlin a pozoruhodný mikrosvět, který nás dovádí na hranici dobrodružství. Hanuš nejvíce pracuje se stříbrem, zlatem, drahými kameny a také se syntetickou pryskyřicí s práškovými pigmenty. S těmito materiály pak velmi rád experimentuje a všemožnými způsoby je kombinuje. Jednu z jeho broží dokonce nosí i Madeleine Albright. Za svoji tvorbu obdržel v roce 2010 nominaci na cenu Czech Grand Design v kategorii módní designér roku a později v roce 2013 byl nominován v kategorii šperk roku.

hanus_lamr

Andres Gallardo

Andres Gallardo nachází inspiraci především v detailech, které flóra a fauna skrývají. Ve své tvorbě kombinuje kov, kůži a fragmenty krystalů s porcelánovými figurkami, které jsou rozbíjeny a poté znovu ručně restaurovány, lakovány a sestavovány do nových, často velmi surrealistických kompozic. Šperky vznikají nejčastěji v limitovaných sériích a jsou vyráběny v malém počtu. Doplňky se tvoří ručně v Madridu a v Ubrique.

Stehlík design

Práce designéra Petra Stehlíka, který od roku 2015 tvoří pod značkou Stehlík design, vznikají z porcelánu, kovu i dalších materiálů. Tvary broží jsou inspirované japonským uměním skládání papíru, nejčastěji vyobrazující origami zvířátek. Tahle rodinná značka se při výrobě designových doplňků soustředí především na detail a dbá na jeho ostrost. Novinkou se v jejich tvorbě stal porcelánový motýlek pro pány.

stehlik_design

Foto: andresgallardo.es, facebook.com/stehlikdesign, hanuslamr.com