Skandinávie versus tradice

To, že severské země jsou na jiné úrovni, není vlastně žádnou novinkou. Minimalismus se v souvislosti s oblastí Skandinávie hovoří velmi často, skoro jako kdyby to byla synonyma.

Existuje něco tak tradičního jako je norský vzor? Jednou z norských značek, která se již od počátku svého vzniku drží tradice, je Dale of Norway. Za vším stojí Peder Jebsen, který objevil údolí vodopádů Dale, to poskytovalo bohatý zdroj vlny a mohlo zajišťovat výroba poháněnou na přírodní vodní silou místních dalejských vodopádů. A zde se objevilo i jméno.

dale_norway

Od roku 1956 navrhují svetry pro norský lyžařský tým a později je značka Dale of Norway zvolena jako oficiální výrobce svetrů pro národní olympijský tým ZOH.

Tradičnost a inspirace folkem, hlavně z oblasti v údolí Setesdal nacházející se v jižní části Norska, se objevuje v detailním provedení, například na knoflících, jako výšivka, drobný dekor nebo třeba jako lem.
Jse o eco-friendly 100% vlnu od pevné norské až po tu nejjemnější Merino (i kombinace různých druhů). S novou dobou přichází i vylepšení stávajících technologií, tím je Knitshell (TM) koncept. Tedy speciální úprava, při které se vlněná tkanina ošetřuje tak, aby byla nepromokavá, odolná proti větru, ale přesto prodyšná.

dale_norway1

Avšak minimalismus, to už není jen Švédsko nebo prostě SkandinávieJednoduchost, ale přesto dokonalost,tradice a funkčnost se nosí a pěstuje i u nás. Například značka Boadesign, nabízí precizní zpracování zkombinované s kvalitním materiálem. Ve spolupráci s firmou Tilak tak vznikla kolekce streetwearového pánského oblečení, která je od návrhu až po realizaci produktu vyrobena ryze v České republice.

boadesign

Foto: boadesign.cz, daleofnorway.com