Pomalé dovolené se stávají cestovatelským hitem

Jaké jsou výhody a pravidla pomalé dovolené? Co byste měli vědět, než poprvé pomalu vycestujete? A jaké aktivity zůstávají v tomhle případě tabu, pokud vůbec nějaké? Všechno se dozvíte v našem přehledu, který jsme sestavily na základě vlastních zkušeností i zahraničních zdrojů.  Ve světě jde totiž o stále oblíbenější a vcelku běžnou alternativu cestování. Nejde v ní o pouhé přesouvání se z bodu A do bodu B, kdy toho chceme stihnout vidět co nejvíc, nýbrž o to nechat se pohltit místem a jeho krásami i kulturními tradicemi.

f476cd08-fa51-43c8-b963-1a206e2ca425-2060x1236

Digitální a sociální detox

Základem udržitelné či pomalé dovolené je odpojení se od internetu a ideálně i mobilního signálu. Ať jste na pláži, v horách nebo ve městě, vaše zážitky tak budou podstatně silnější a vy odpočatější a plní energie.

TIP: Smartphone si vezměte na pláž, procházku či výběh jen, když si chcete udělat fotky. Jinak ho raději nechte odpočívat v sejfu. Přesný čas znát nepotřebujete a měřit si uběhnuté kilometry protentokrát také nemusíte, uražte jen takovou vzdálenost, jaká vám je příjemná, jste přece na prázdninách.

DIY kemping 🙂

V přírodě jsou pomalé dovolené tak nějak přirozené. Ideálně vyražte sami, proto DIY. Jedině tak vás v přírodě nebude nic rušit, a tak si dokonale vychutnáte její krásu.

TIP: S batohem na zádech se dá vyrazit na pěší túru klidně jen kousek do domova a co může být hezčího než se po takové procházce vyspat pod širákem, Základem jsou dobré boty (abyste nedopadli jako hlavní hrdinka filmu Divočina :)), jídlo a pití.

b8a0272f-c2c9-4c4b-aa82-676d79491e7e-2060x1236

Wellness, jóga

Tyto sportovní aktivity přímo evokují zdravý životní styl a k němu pomalé cestování určitě patří. Existují offline welness komplexy, hotely i celá střediska, kde vás odpojí od signálu a dopřejí blahodárné procedury vašemu tělu i duši. Bohatí za to platí statisíce, přitom stačí prostě vypnout.

TIP: Spojení s jógou a meditací je nejen trendy, ale opravdu může pomoct od psychických i fyzických obtíží, například bolestí hlavy.

Zpomalte ve městě

Pomalé dovolené není třeba se vzdávat ani ve městě. Stačí si místo přelidněné megapole vybrat klidnější město, případně jeho části. Z těch evropských jsou například Praha, Amsterdam, Porto nebo třeba Kodaň ještě velikostně přijatelné :). Místo aut a městské hromadné dopravy pak zvolte raději chůzi v kombinaci s jízdou na kole. Kolo si dnes už půjčíte v každém městě, je zdravé a zelené, v Praze se nabízejí třeba rekola. V klidu se zastavte na kávu, v místních galeriích, designových prodejnách nebo jen tak u vody.

TIP: Celou cestu si můžete organizovat sami, ale existují i agentury, které vám ji naplánují na míru a vše zařídí. S některými budete zemi poznávat z koňského sedla, jiné vám ukážou gastronomii nebo lokální design, módu i jejich tvůrce. V Praze brzy začne fungovat Praguefashionguide.com.

b3873a77-e8db-46b9-b56a-61ab88b251bc-2060x1236

Foto: Theguardian.com