Zaostřeno na přírodní materiály

Processed with VSCO

Slavná věta: „Šaty dělají člověka“, je sama o sobě všeříkající. Ale zajímáte se vůbec o to, co oblékáte a jaké materiálové složení mají kousky ve vašem šatníku? Pokud ano, tak vám pojem fair trade fashion zajisté není cizí. Pro nezasvěcené ho ale přece jen krátce vysvětlíme. Fair trade fashion je etická móda zaměřující se na produkt, který promlouvá k samotnému spotřebiteli. S etickou a šetrnou módou jde ruku v ruce i používání přírodních materiálů.

Přírodní materiály: vlastnosti a využití

Biobavlna (bývá certifikována GOTS, neboli Global Organic Textile Standard, což je nejpřísnější mezinárodní biotextilní certifikace) aneb v čem tkví kouzlo bio? Označení organic u biobavlny pak garantuje, že v materiálu je obsaženo minimálně 95 % bio certifikovaných vláken.
Len je svými vlastnostmi velmi podobný bavlně, navíc v létě chladí a v zimě hřeje. Nevýhodou lněného oblečení je však jeho mačkavost (takže pokud si vezmete oblek z lněného vlákna a nasednete do dopravního prostředku, můžete si být jisti, že látka v místě, na němž jste seděli, bude pokrčená).
Hedvábí (přírodní i syntetické) se získává z výměšků snovacích žláz housenek motýlů bource morušového. Jestliže se chcete zahalit do hedvábného vlákna a nejste zrovna kaskadér či adrenalinový závislák (z hedvábí se totiž vyrábějí padáky) bude třeba trochu se porozhlédnout. Hedvábí je náročnější na údržbu, nemá rádo přílišné máchání ve vodě a nesnese se s pračkou. Pokud ho potřebujete vyčistit, raději kousek oblečení pouze namočte do lázně se šampónem na vlasy a nechte doschnout rozložené na ručníku.
Lyocell (někdy se užívá názvu tencel, ale jde vlastně jen o určitý typ lyocellového vlákna) je přírodní materiál vyráběný ze dřeva. Vlákno se získává z celulózy a k těmto účelům se nejčastěji používá dřevo bukové. Svojí jemností připomíná hedvábí, hřejivost se podobá vlně a příjemně chladí právě tak jako len. Tedy pro uživatele (nositele) velmi příjemné vlastnosti.
Své využití v módním průmyslu nacházejí také netradiční materiály z rostlin, jako jsou například vlákna kokosová, ramiová, vlákna vyrobená z juty, z bambusu, z kapoku a další.

Čeští návrháři a přírodní materiály

Duo Leeda, za nímž stojí Lucie Kutálková a Lucie Trnková, s oblibou vytváří své modely z přírodních materiálů, jako jsou hedvábí či bavlna.

Leeda

Dále jsou „přírodní! např. módní značka Zuzany Běhalové Sedmidubské s názvem 7dub nebo třeba Radka Sirková a Anna Tušková alias Chatty. Tohle návrhářské duo si taktéž potrpí na kvalitní materiály a tvoří například z hedvábí.

7dub

Chatty

Zdroj fotografií: Huffingtonpost.com, Leeda, 7dub.cz a Chatty